Mnoho žáků se nás často ptá: „Co mám/mohu cvičit, když se nedostanu do gymu?“ – například když jedou na dovolenou, služební cestu a tak podobně.

Odpověď je zcela jednoduchá:

„Cvičte, co umíte, na co máte vybavení, a co zvládnete.“

Ano, pravděpodobně budete muset na čas přerušit váš stávající program, ale to neznamená, že nemůžete cvičit.

Po dobu nemožnosti docházet do gymu jsou vaše domácí úkoly prosté:

1. Především se hýbejte

Dle mého oblíbeného pořekadla „co se nehejbe, je mrtvý“, tedy doporučuji si udržet co nejpestřejší pohybové spektrum. Z našeho curricula můžete sáhnout po sestavách Resety, Super-Joints, foam rollingu či dechových cvičeních – no a jinak jakýkoliv qgong/neigong, jóga, Taijiquan, atd. 

Neustále pracujte na mobilitě kyčlí a hrudní páteře! Jak jsme si říkali na lekcích již mnohokrát – nikdy to nebude dost dobrý, abyste se na to mohli vykašlat. 

Často se démonizují různé pozice, jako sezení, stání, ležení… Problém ale není v pozici samotné. Problém je dlouhodobá nehybnost a obecně nedostatek pohybu.

Pokud jste od svého trenéra či fyzioterapeuta rovněž dostali nějaká korektivní cvičení určená přímo pro vás, lepší příležitost se jim věnovat těžko najdete ;-)

Co cvičit doma či na dovolené, když nemůžu do gymu

Různé varianty převalování jsou nedílnou součástí pohybové sestavy Resetů

2. Udržte si co nejlepší techniku vašich silových cviků

 •  Pokud máte doma pouze těžší kettlebell, jednoruční činku, atd., cvičte to co bezpečně zvládnete a umíte – například deadlift, deadlift na jedné noze, swing, pohárový dřep, rozdělený dřep, floor press…
 • Když máte jen lehkou kettlebell nebo jednoruční činku, procvičuje nové cviky, na kterých jste v gymu začali pracovat nedávno – např. clean, military press, windmill, snatch, atd. Zároveň si připomeňte a udržte ty staré, které už dobře umíte a popřípadě už máte splněné jejich KB5 standarty. Můžete též opatrně vyzkoušejte varianty dnem vzhůru. Mimochodem pro lehkou kettlebell tu máme 12dílný program KB5 Lite – sérii 12 výukových videí zdarma.
 • A jestli nemáte žádnou kettlebell nebo činku, stále můžete pracovat na pohybech samotných – pánevní most, get-up s botou nebo knížkou, kyčelní ohyb, kyčelní ohyb na jedné noze, dřep (klidně s oporou), klik, military press s botou nebo knížkou…
 • Účastníci našeho semináře Základy posilování s vlastní vahou Naked Warrior, kde vyučujeme kliky na jedné ruce a dřepy na jedné noze, už vědí, že naše motto „Žádné vybavení? Žádný čas? Žádné výmluvy!“ nekecalo. Tyto a mnohé další cviky se naučíte v našem doposavad nejúspěšnějším projektu Škola síly – sérii výukových videí silového a kondičního tréninku ZDARMA! 

„Dělej, co můžeš, s tím co máš, tam kde jsi.“

– Theodore Roosevelt, 26. president USA

 

Co cvičit, když nemůžu do gymu (doma, na dovolené, či nedobrovolné dovolené)

Různé varianty toho samého – a všechny mají smysl!

3. Procvičuje svůj hlavní oblíbený sport, jak jen je ve vašich možnostech

Cvičte sestavy, stínujte, kličkujte s míčem, tančete, nacvičuje práci nohou vašeho sportu, ať už je jakýkoli…

Zkrátka: Kdo chce, cestu si najde. 

Význam a možnosti jednotlivých bodů si již brzy podrobněji rozebereme v chystané sérii článků. 

Prozatím procvičuje techniku cviků, které již umíte, nebo u kterých již víte jak na ně, ale teprve se je učíte.

Zdar, sílu a především zdraví!

O autorovi: Antonín Tůma, SFG2, SFL, hlavní instruktor KB5 Gymu Praha 3


Chceš se hýbat lépe, dostat se do kondice, zesílit?

Pošli nám email pomocí formuláře níže a rezervuj si zkušební lekci ZDARMA!

• Krok 1: Rozhodni se, do kterého KB5 Gymu se chceš přijít podívat. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy, tenisky anebo bos.

• Krok 2: Rezervuj si lekci ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat. Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení

  Tvůj email

  V kterém KB5 Gymu chceš přijít na zkušební lekci ZDARMA? (Praha 3, Brno, Hradec Králové, Zlín, Bratislava, Nitra).

  Chystané webináře, semináře, certifikace a další akce!