Ačkoliv byl malé postavy, nad svými soupeři naprosto dominoval. Kromě nezměrné vůle i díky inovativním tréninkovým metodám – od intervalového tréninku až po cvičení zadržování dechu.
Každý den, když šel do práce a z práce, procházel alejí topolů. První den zadržoval dech, dokud nedošel ke čtvrtému topolu. Druhý den, dokud nedošel k pátému. Každý den zvyšoval vzdálenost, po kterou byl schopen zadržet dech, až byl nakonec schopen zadržet dech po celou alej.
Jmenoval se Emil Zátopek – a jak se říká, zbytek je historie.
#KB5vyzva: Nos je v souladu s naším přístupem “evoluce redukcí”: Menší frekvence jídla (Intermittent Fasting), méně tepla (otužování), méně cviků – a v případě této výzvy i „méně“ dýchání.
Odpověz prosím nejprve na následující otázky:
- Dýcháš během dne někdy ústy?
- Dýcháš někdy ve spánku ústy? Probouzíš se se suchem v ústech?
- Chrápeš nebo nebo zadržuješ ve spánku dech?
- Je tvé dýchání výrazně povšimnutelné?
- Hýbou se při dýchání kromě podbřišku i jiné části těla?
- Zíváš přes den?
- Slyšíš někdy během odpočinku své vlastní dýchání?
- Trpíš na ucpání nosu, únavu, točení hlavy?
- Stojí tvoje kondice za pikaču, “hulíš”, když běžíš, swinguješ, zápasíš?
Jak dlouho vydržíme bez jídla? Vody? Vzduchu? Trénuješ dech? Je důležitá kvalita vzduchu, anebo i kvantita?
Jedním z velkých problémů s každodenním dýcháním je chronická hyperventilace v běžném životě – nadechujeme 2x-3x více kyslíku, než potřebujeme, a to s sebou nese kaskádu neduhů, od špatné regenerace přes různé bolesti, astma až po mizerný sportovní výkon. Reset dýchání je jednou z top prehab/rehab strategií na cestě zbavení se bolesti a zdravotních neduhů, jakož i výrazného zlepšení jakékoliv atletické dovednosti. .
Zlepšení fitness totiž mj. závisí na zlepšení uvolnění kyslíku do svalů, orgánů a tkání, ALE – to, jak dýcháme přes den v běžném životě určuje to, jak budeme dýchat při cvičení. A tam je tedy třeba začít.
#KB5vyzva: Nos přináší jeden test a 2 “cvičení” ze systému tzv. Buteyko dýchání, který vyvinul ruský vědec Konstantin Buteyko. Pro podrobnější info doporučujeme vynikající knihu jednoho z jeho žáků, Patricka McKeowna The Oxygen Advantage, ze které jsme při tvorbě této výzvy čerpali a ze které pochází i ilustrace níže.
#KB5vyzva
Nejprve si však objasněme, proč nos.
George Catlin procestovával v devatenáctém století severní Ameriku. Všimnul si, že indiánské matky pečlivě sledovaly dýchání nemluvňat. Kdykoliv děťátko začalo dýchat ústy, matka mu velmi jemně sevřela rty k sobě, aby pokračovalo v dýchání nosem.
Catlin si též všimnul, že ve srovnání s přistěhovalci byli Indiáni výrazně méně nemocní. V r. 1882 nakonec napsal knihu Shut Yout Mouth and Save Your Live (Zavři ústa a zachraň si život).
Výše uvedené neberte prosím jako návod na dušení nemluvňat, ok, ale jako doklad intuitivní moudrosti starých civilizací. Moderní věda jednoznačně potvrzuje!
Výzkum Dr. Maurce Cottla z padesátých let dokládá, že nos má minimálně 30 funkcí! Velký prostor v lebce, který nosní dutiny zaujímají, ukazuje, jak je nos důležitý. Mezi jeho funkce patří mj.:
- 10-20% vyšší příjem O2
- Zahřátí a zvlčení vzduchu
- Filtrace škodlivých mikrobů a bakterií
- Vyšší intezita při cvičení
- Rezervoár oxidu dusnatého
Oxid dusnatý – úžasný objev
U posledního se na chvíli zastavíme. V roce 1992 byl oxid dusnatý vyhlášen molekulou roku, a v r. 1998 za objev jeho benefitů pro lidské tělo dostali Furggott, Ignarro a Murad Nobelovu cenu.
Oxid dusnatý se u lidí uvoňuje v nosních dutinách. Dr, Mehmet Oz doporučuje brániční dýchání, protože “dopraví oxid dusnatý ze zadní části nosu a dutin do plic. Tento plyn rozšiřuje dýchací cesty jakož i cévy.”
Oxid dusnatý:
- Ovlivňuje vazodilataci (rozšíření cév)
- Ovlivňuje homeostázu (způsob, kterým si tělo udržuje stabilní fyziologickou rovnováhu)
- Funguje jako neurotrasmiter – a hraje tedy důležitou roli v učení a paměti
- Zvyšuje imunitu
- Zlepšuje dýchání/VO2
- Zabraňuje zvyšování krevního tlaku
- Snižuje cholesterol
- Udržuje tepny mladé a pružné a zabraňuje jejich ucpávání
- Hraje signifikantní roli v erekci penisu
- Atd. atd.
Pokud se nadechujete ústy – nic. Stručně a jasně: Nos je pro dýchání, ústa pro jezení, tečka.
Každodenní test: Měření BOLT skóre
McKeown píše, že “.. délka pohodlného zadržení dechu slouží jako jednoduchý test k určení relativního objemu dýchání během odpočinku a nedostaku dechu během cvičení.” Každé ráno tedy ihned po probuzení budeš měřit zlepšení pomocí tzv. “Testu hladiny kyslíku v těle” (BOLT, Body Oxygen Level Test).
Postup:
- Běžný nádech nosem, běžný výdech nosem – jemný nádech i výdech!
- Sevři si nos prsty u rukou
- Změř počet sekund – až do prvního nutkání se nadechout (nucení polknutí, sevření dýchacích cest, kontrakce v oblasti břicha nebo hrdla – jakmile se pohnou dýchací svaly). Neměří se maximální možné zadržení dechu!
- Pusť nos, zastav stopky. Nádech na konci zadržení dechu by měl být klidný.
- Pokračuj v běžném dýchání.
BOLT není cvik, ale test – měří toleranci CO2!
- Standardy:
- Ideál: 40 sekund a více
- OK: Mezi 20-30 sekundami – ale je tam prostor pro zlepšení
- Problém: Méně než 20
Nebuď vůbec překvapen, když naměříš BOLT menší než 10 nebo 20. Dobré zprávy jsou, že se to rychle zlepší, a co více – každých 5 sekund, o které zlepšíš své BOLT skóre, přinese výrazné zlepšení – výrazné zlepšení!
Nudná věda – klidně přeskoč
Množství O2, které svaly, orgány a tkáně využijí není závislý pouze množství O2 v krvi, ale i/především na množství CO2 v plících, krvi, tkáních a buňkách. CO2 je klíčová proměnná, která umožňuje uvolnění kyslíku z červených krvinek, “dveře” které umožňují se O2 dostat do svalů. “Obsah oxidu uhličitého v krvi je třeba považovat za důležitý faktor vnitřního dechového metabolismu. Pokud člověk využívá oxid uhličitý ve správném množství, přijatý kyslík může být v těle využit efektivněji” (Bohr). Hemoglobin uvolňuje O2 v přítomnosti CO2. Výše uvedený mechanismus se jmenu Bohrův efekt, a byl právě tímto pánem poprvé popsán v r.1914.
Problém s chronickou hyperventilací je následovný: Pokud se nadechujeme více, než je třeba, vydechujeme nadměrné množství CO2, potřebujeme tím více O2 (až 2x-3xvíce, než je třeba!), a dostáváme se do bludného cyklu. Postupem času se zvýší sensitivita receptorů dýchání v mozku a sníží se tolerance CO2 – zvýší se objem/frekvence nádechů, zvýš se objem vydechování C02, a to stále dokola. Problémem není nedostatek O2, ale nedostatečné uvolňování O2 z krve. Příčinou je vydechování příliš mnoho CO2.
Funkcí CO2 je uvolnění O2 z krve, rozšíření cév, regulace pH. Při nedostatku CO2 v krvi se cévy zúží, hemoglobin neuvolní dostatek O2, a svaly bez dostatečného množství O2 nemohou optimálně pracovat.
“Cvičení” 1: Obnovení dechu a odblokování nosu
- Cvič kdykoliv přes den – třeba cestou do práce či na trénink.
- Malý, tichý nádech nosem, malý, tichý výdech nosem.
- Sevři si prsty nos a zadrž dech.
- Ujdi tolik kroků, kolik to půjde, se zadrženým dechem. Snaž se dopracovat na střední až vysoký nedostatek vzduchu bez toho, abys to přehnal.
- Jakmile se znovu nadechneš nosem, snaž se okamžitě uklidnit dech. První nádech bude pravděpodobně větší, ale druhý a třetí se snaž vrátit k normálu. Pokud se tak nestane, zadržoval si dech příliš dlouho.
- Vyčkej 1-2 minuty, a zopakuj.
- Abys v dalších kolech byl schopen zadržet dech déle, zadržuj první kola dech po kratší dobu.
- Zopakuj celkem 6 kol – posledné kolo/kola by měla vytvořit poměrně silnou potřebu nádechu.
- Neomdli prosím uprostřed ulice, ju! Vopatrně.
- „Cvič“ vícekrát denně.
Cíl: Cca. 80 kroků.
Cvičení 2: Dýchání nosem 24/7
Přes den si dýchání můžeš poměrně snadnou kontrolovat, ale co v noci? Pokud chrápeš, máme pro tebe jednoduché řešení: Přelep si ústa páskou. Jako vážně. Uvidíš, jak se budeš budit odpočatý a plný energie, a tvé BOLT skóre se rychle a výrazně zlepší.
A to je všechno.
Postup
- Podívej se na výukové video.
- Stáhni si workbook v .pdf, vytiskni si workbook a k číslu výzvy v levém horním rohu si napiš 5 – Nos
- Každé ráno hned po probuzení si měř BOLT
- Cvič cvičení na odblokování nosu v chůzi – vícekrát za den.
- Pokud chrápeš, přelep si ústa na noc páskou.
- Sdílej své zkušenosti na Facebooku, Twitteru, nebo Instagramu. Postuj zlepšní svého BOLT skóre i počet kroků, které ujdeš se zadrženým dechem. Nezapomeň použít hashtag #KB5vyzva.
- Koncem měsíce bude vylosován vítěz, který vyhraje seminář anebo měsíc školného ZDARMA, a bude odhalena další #KB5vyzva.
- Pokračuj i po skončení výzvy.
- Otázky, nejasnosti? Zeptej se na našem diskuzním fóru ZDE, anebo v naší Facebook skupině ZDE.
#KB5vyzva Workbook (.pdf)
Vítěz semináře zdarma anebo měsíce školného v KB5 zdarma
Aleš Lukša (Facebook)!
Přehled všech KB5 výzev
- #1: Motýl
- #2: Kapka
- #3: Leopard
- (#4 tak trochu aprílová: Bicíř)
- #4: Osmička
- #5: Nos
- #6: Žraso
- #7: Ledoborec
- #8: Uzly
- #9: IF
- #10: Viselec
- #11: Zeď
- #12: Neřád
Můj kolega Steve Freides, Senior SFG kdysi řekl: “dvě věci, které jsem udělal pro své tělo a které mi změnily život, jsou na opačných koncích spektra – silový trénink a Buteyko dýchání.”
Chceš se hýbat lépe, dostat se do kondice, zesílit?
Pošli nám email pomocí formuláře níže a rezervuj si zkušební lekci ZDARMA!
• Krok 1: Rozhodni se, do kterého KB5 Gymu se chceš přijít podívat. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy, tenisky anebo bos.
• Krok 2: Rezervuj si lekci ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat. Domluv se na první lekci ještě dnes!
Chystané webináře, semináře, certifikace a další akce!
-
Sleva!
[CAMP] Čtvrtek 29. června až neděle 2. července 2023 – KB5 Camp pro začátečníky i pokročilé
5.999 Kč včetně DPH -
Sleva!
[SEMINÁŘ] Sobota 13. května 2023, Brno – Mobilita a flexibilita pro pokročilé: Power Stretching
1.599 Kč včetně DPH -
Sleva!
[SEMINÁŘ] Sobota 22. dubna 2023, Praha – KB5 RESET: Zdraví, pružnost, síla, kondice, pohyb!
1.599 Kč včetně DPH -
Sleva!
[SEMINÁŘ] Sobota 1. dubna 2023, Brno – Mobilita a flexibilita pro začátečníky: Super Joints
1.599 Kč včetně DPH