Home » #KB5vyzva, videa

#KB5vyzva – 12 kroků ke zdraví, síle, a kondici: Nos

Vložil na 1.5.2017 – 9.16 46 komentářů | 8 729 přečtení

KB5 výzva: Nos

Ačkoliv byl malé postavy, nad svými soupeři naprosto dominoval. Kromě nezměrné vůle i díky inovativním tréninkovým metodám – od intervalového tréninku až po cvičení zadržování dechu.

Každý den, když šel do práce a z práce, procházel alejí topolů. První den zadržoval dech, dokud nedošel ke čtvrtému topolu. Druhý den, dokud nedošel k pátému. Každý den zvyšoval vzdálenost, po kterou byl schopen zadržet dech, až byl nakonec schopen zadržet dech po celou alej.

Jmenoval se Emil Zátopek – a jak se říká, zbytek je historie. 

#KB5vyzva: Nos je v souladu s naším přístupem “evoluce redukcí”: Menší frekvence jídla (Intermittent Fasting), méně tepla (otužování), méně cviků – a v případě této výzvy i „méně“ dýchání.

Odpověz prosím nejprve na následující otázky:

 1. Dýcháš během dne někdy ústy?
 2. Dýcháš někdy ve spánku ústy? Probouzíš se se suchem v ústech?
 3. Chrápeš nebo nebo zadržuješ ve spánku dech?
 4. Je tvé dýchání výrazně povšimnutelné?
 5. Hýbou se při dýchání kromě podbřišku i jiné části těla?
 6. Zíváš přes den?
 7. Slyšíš někdy během odpočinku své vlastní dýchání?
 8. Trpíš na ucpání nosu, únavu, točení hlavy?
 9. Stojí tvoje kondice za pikaču, “hulíš”, když běžíš, swinguješ, zápasíš?

Jak dlouho vydržíme bez jídla? Vody? Vzduchu? Trénuješ dech? Je důležitá kvalita vzduchu, anebo i kvantita?

Jedním z velkých problémů s každodenním dýcháním je chronická hyperventilace v běžném životě – nadechujeme 2x-3x více kyslíku, než potřebujeme, a to s sebou nese kaskádu neduhů, od špatné regenerace přes různé bolesti, astma až po mizerný sportovní výkon. Reset dýchání je jednou z top prehab/rehab strategií na cestě zbavení se bolesti a zdravotních neduhů, jakož i výrazného zlepšení jakékoliv atletické dovednosti. .

Zlepšení fitness totiž mj. závisí na zlepšení uvolnění kyslíku do svalů, orgánů a tkání, ALE – to, jak dýcháme přes den v běžném životě určuje to, jak budeme dýchat při cvičení. A tam je tedy třeba začít. 

#KB5vyzva: Nos přináší jeden test a 2 “cvičení” ze systému tzv. Buteyko dýchání, který vyvinul ruský vědec Konstantin Buteyko. Pro podrobnější info doporučujeme vynikající knihu jednoho z jeho žáků, Patricka McKeowna The Oxygen Advantage, ze které jsme při tvorbě této výzvy čerpali a ze které pochází i ilustrace níže.

#KB5vyzva

#KB5vyzva, #5 z 12: Nos | KB5

Nejprve si však objasněme, proč nos.

George Catlin procestovával v devatenáctém století severní Ameriku. Všimnul si, že indiánské matky pečlivě sledovaly dýchání nemluvňat. Kdykoliv děťátko začalo dýchat ústy, matka mu velmi jemně sevřela rty k sobě, aby pokračovalo v dýchání nosem.

Catlin si též všimnul, že ve srovnání s přistěhovalci byli Indiáni výrazně méně nemocní. V r. 1882 nakonec  napsal knihu Shut Yout Mouth and Save Your Live (Zavři ústa a zachraň si život).

Výše uvedené neberte prosím jako návod na dušení nemluvňat, ok, ale jako doklad intuitivní moudrosti starých civilizací. Moderní věda jednoznačně potvrzuje!

Výzkum Dr. Maurce Cottla z padesátých let dokládá, že nos má minimálně 30 funkcí! Velký prostor v lebce, který nosní dutiny zaujímají, ukazuje, jak je nos důležitý. Mezi jeho funkce patří mj.:

 • 10-20% vyšší příjem O2
 • Zahřátí a zvlčení vzduchu
 • Filtrace škodlivých mikrobů a bakterií
 • Vyšší intezita při cvičení
 • Rezervoár oxidu dusnatého

Oxid dusnatý – úžasný objev

U posledního se na chvíli zastavíme. V roce 1992 byl oxid dusnatý vyhlášen molekulou roku, a v r. 1998 za objev jeho benefitů pro lidské tělo dostali Furggott, Ignarro a Murad Nobelovu cenu.

Oxid dusnatý se u lidí uvoňuje v nosních dutinách. Dr, Mehmet Oz doporučuje brániční dýchání, protože “dopraví oxid dusnatý ze zadní části nosu a dutin do plic. Tento plyn rozšiřuje dýchací cesty jakož i cévy.”

Oxid dusnatý:

 • Ovlivňuje vazodilataci (rozšíření cév)
 • Ovlivňuje homeostázu (způsob, kterým si tělo udržuje stabilní fyziologickou rovnováhu)
 • Funguje jako neurotrasmiter – a hraje tedy důležitou roli v učení a paměti
 • Zvyšuje imunitu
 • Zlepšuje dýchání/VO2
 • Zabraňuje zvyšování krevního tlaku
 • Snižuje cholesterol
 • Udržuje tepny mladé a pružné a zabraňuje jejich ucpávání
 • Hraje signifikantní roli v erekci penisu
 • Atd. atd.

Pokud se nadechujete ústy – nic. Stručně a jasně: Nos je pro dýchání, ústa pro jezení, tečka. 

 

Každodenní test: Měření BOLT skóre

McKeown píše, že “.. délka pohodlného zadržení dechu slouží jako jednoduchý test k určení relativního objemu dýchání během odpočinku a nedostaku dechu během cvičení.” Každé ráno tedy ihned po probuzení budeš měřit zlepšení pomocí tzv. “Testu hladiny kyslíku v těle” (BOLT, Body Oxygen Level Test).

Postup:

 1. Běžný nádech nosem, běžný výdech nosem – jemný nádech i výdech!
 2. Sevři si nos prsty u rukou
 3. Změř počet sekund – až do prvního nutkání se nadechout (nucení polknutí, sevření dýchacích cest, kontrakce v oblasti břicha nebo hrdla – jakmile se pohnou dýchací svaly). Neměří se maximální možné zadržení dechu!
 4. Pusť nos, zastav stopky. Nádech na konci zadržení dechu by měl být klidný.
 5. Pokračuj v běžném dýchání.

BOLT není cvik, ale test – měří toleranci CO2!

Měření BOLT skóre - Buteyko

 • Standardy:
 • Ideál: 40 sekund a více
 • OK: Mezi 20-30 sekundami – ale je tam prostor pro zlepšení
 • Problém: Méně než 20

Nebuď vůbec překvapen, když naměříš BOLT menší než 10 nebo 20. Dobré zprávy jsou, že se to rychle zlepší, a co více – každých 5 sekund, o které zlepšíš své BOLT skóre, přinese výrazné zlepšení – výrazné zlepšení! 

 

Nudná věda – klidně přeskoč

Množství O2, které svaly, orgány a tkáně využijí není závislý pouze množství O2 v krvi, ale i/především na množství CO2 v plících, krvi, tkáních a buňkách. CO2 je klíčová proměnná, která umožňuje uvolnění kyslíku z červených krvinek, “dveře” které umožňují se O2 dostat do svalů. “Obsah oxidu uhličitého v krvi je třeba považovat za důležitý faktor vnitřního dechového metabolismu. Pokud člověk využívá oxid uhličitý ve správném množství, přijatý kyslík může být v těle využit efektivněji” (Bohr). Hemoglobin uvolňuje O2 v přítomnosti CO2.  Výše uvedený mechanismus se jmenu Bohrův efekt, a byl právě tímto pánem poprvé popsán v r.1914.

Problém s chronickou hyperventilací je následovný: Pokud se nadechujeme více, než je třeba, vydechujeme nadměrné množství CO2, potřebujeme tím více O2 (až 2x-3xvíce, než je třeba!), a dostáváme se do bludného cyklu. Postupem času se zvýší sensitivita receptorů dýchání v mozku a sníží se tolerance CO2 – zvýší se objem/frekvence nádechů, zvýš se objem vydechování C02, a to stále dokola. Problémem není nedostatek O2, ale nedostatečné uvolňování O2 z krve. Příčinou je vydechování příliš mnoho CO2.

Funkcí CO2 je uvolnění O2 z krve, rozšíření cév, regulace pH. Při nedostatku CO2 v krvi se cévy zúží, hemoglobin neuvolní dostatek O2, a svaly bez dostatečného množství O2 nemohou optimálně pracovat.

“Cvičení” 1: Obnovení dechu a odblokování nosu

Buteyko cvičení v chůzi na odblokování nosu

 1. Cvič kdykoliv přes den – třeba cestou do práce či na trénink.
 2. Malý, tichý nádech nosem, malý, tichý výdech nosem.
 3. Sevři si prsty nos a zadrž dech.
 4. Ujdi tolik kroků, kolik to půjde, se zadrženým dechem. Snaž se dopracovat na střední až vysoký nedostatek vzduchu  bez toho, abys to přehnal.
 5. Jakmile se znovu nadechneš nosem, snaž se okamžitě uklidnit dech. První nádech bude pravděpodobně větší, ale druhý a třetí se snaž vrátit k normálu. Pokud se tak nestane, zadržoval si dech příliš dlouho.
 6. Vyčkej 1-2 minuty, a zopakuj.
 7. Abys v dalších kolech byl schopen zadržet dech déle, zadržuj první kola dech po kratší dobu.
 8. Zopakuj celkem 6 kol – posledné kolo/kola by měla vytvořit poměrně silnou potřebu nádechu.
 9. Neomdli prosím uprostřed ulice, ju! Vopatrně.
 10. „Cvič“ vícekrát denně.

Cíl: Cca. 80 kroků.

Cvičení 2: Dýchání nosem 24/7

Přes den si dýchání můžeš poměrně snadnou kontrolovat, ale co v noci? Pokud chrápeš, máme pro tebe jednoduché řešení: Přelep si ústa páskou. Jako vážně. Uvidíš, jak se budeš budit odpočatý a plný energie, a tvé BOLT skóre se rychle a výrazně zlepší.

A to je všechno.

Postup

 • Podívej se na výukové video.
 • Stáhni si workbook v .pdf, vytiskni si workbook a k číslu výzvy v levém horním rohu si napiš 5 – Nos
 • Každé ráno hned po probuzení si měř BOLT
 • Cvič cvičení na odblokování nosu v chůzi – vícekrát za den.
 • Pokud chrápeš, přelep si ústa na noc páskou.
 • Sdílej své zkušenosti na Facebooku, Twitteru, nebo Instagramu. Postuj zlepšní svého BOLT skóre i počet kroků, které ujdeš se zadrženým dechem.  Nezapomeň použít hashtag #KB5vyzva.
 • Koncem měsíce bude vylosován vítěz, který vyhraje seminář anebo měsíc školného ZDARMA, a bude odhalena další #KB5vyzva.
 • Pokračuj i po skončení výzvy.
 • Otázky, nejasnosti? Zeptej se na našem diskuzním fóru ZDE, anebo v naší Facebook skupině ZDE.

#KB5vyzva Workbook (.pdf)

Vítěz semináře zdarma anebo měsíce školného v KB5 zdarma

Aleš Lukša (Facebook)!

Přehled všech KB5 výzev

Můj kolega Steve Freides, Senior SFG kdysi řekl: “dvě věci, které jsem udělal pro své tělo a které mi změnily život, jsou na opačných koncích spektra – silový trénink a Buteyko dýchání.” 


Pohyb, zdraví, síla, kondice, VÝSLEDKY!

Pošli nám email pomocí formuláře níže a rezervuj si 3 zkušební lekce ZDARMA!

Neotálej, protože naše KB5 lekce se rychle zaplňují.

• Krok 1

Rozhodni se, v kterém KB5 Gymu chceš cvičit. Doporučujeme chodit cvičit 2x týdně. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy nebo tepláky a tenisky, anebo můžeš cvičit bos.

• Krok 2

Využij naší speciální nabídky 3 lekcí ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat.

Domluv se na první lekci ještě dnes! 

Jméno a příjmení

Tvůj email

V kterém KB5 Gymu chceš přijít na zkušební lekci ZDARMA? (Praha 3, Praha 6, Praha 9, Brno, Hradec Králové, Pardubice, Tábor, Bratislava, Nitra).

Chystané akce a semináře!

Date/Time Event
28. října 2017
10:00 -15:00
Základy posilovania s vlastnou váhou: Naked Warrior
KB5 Gym Bratislava, Bratislava

11. listopadu 2017
10:00 -15:00
Cvičenie s kettlebell pre pokročilých: ROP
KB5 Gym Bratislava, Bratislava

11. listopadu 2017
10:00 -15:00
Základy posilování s vlastní vahou: Naked Warrior
KB5 Gym Brno, Brno

18. listopadu 2017
10:00 -15:00
Základy posilování s velkou činkou: PTTP
KB5 Gym Praha, Praha 3 - Vinohrady

19. listopadu 2017
10:00 -15:00
Kallos Sthenos: Kettlebell ze země nahoru
KB5 Gym Praha, Praha 3 - Vinohrady

26. listopadu 2017
10:00 -15:00
Mobilita a flexibilita pre začiatočníkov: Super Joints
KB5 Gym Nitra, Nitra

2. prosince 2017
10:00 -15:00
Základy posilování s velkou činkou: PTTP
KB5 Gym Brno, Brno

2. prosince 2017
10:00 -15:00
Zdravie, pružnosť, sila, kondícia, pohyb: OS Reset
KB5 Gym Bratislava, Bratislava

9. prosince 2017
10:00 -15:00
Cvičení s kettlebell pro pokročilé: ROP
KB5 Gym Praha, Praha 3 - Vinohrady

 • Zkvaseno

  Takže nejen lepek, ale i kyslík je hlavním nepřítelem lidstva?

  To jako vážně?

  Jo a je někde video, jak dýcháte podbřiškem? Bránice, která je klíčová pro dýchání, je ten sval co odděluje dutnu břišní od hrudníku. Dost vysoko nad podbřiškem.

  Vřele doporučuju naučit se základy biologie a anatomie, tohle je fakt komické.

 • Hana Sheala

  Kandidatura na Darwinovu cenu?

 • Kuba

  LOL!!! Díky za zábavu na sváteční večer. A snad vám nenaletí moc lidí.
  A co by na to řekl Wim Hof? Ten s pravým opakem přepisuje pohled vědy na lidské schopnosti a to měřitelnou formou. Tak dík. WOW!

 • Kubo, přečti si aktualizovaná vědecká vysvětlení toho, jak WHM funguje, a nejlépe přímo na WHM diskusním fóru. Ač jdou na věc obě metody z opačného konce spektra, princip fungování je velmi podobný. Yin-yang.

 • Píše se v článku někde o dýchání podbřiškem? Není KB5 hlavním nepřítelem lidstva?

 • Bohrů efekt byl popsán začátkem 20. století, Buteyko metoda je klinicky testována od 50.let – tedy téměř již 70 let. Takže… ?

 • Kuba

  Pane Macku, asi by bylo lepší aby jste si přečetl skutečné vyjádření k principu který vyžívá Wim Hof. Je hloupost si myslet, že opačnou rovnováhou plynů v buňkách dosahujete stejných výsledků…Jde tam o produkci ATP…a další procesy. CO2 prostě stojí za hovno a Vy šíříte dezinformace a tak zneužíváte svého postavení „odborníka“ na člověka.
  Smažte článek a běžte se doučit něco fyziologii…..

 • Zkvaseno

  Myslím, že nedostatek kyslíku vám trošku poškodil mozek. To je hned…

  „5. Hýbou se při dýchání kromě podbřišku i jiné části těla?“

 • Zkvaseno

  jing a jang a aktualizováná vědecká vysvětlení na diskusním fóru.

  Aha. Tak to je všeříkající. Ještě lepší, než sovětští vědci.

  ale jako nejnovější šarlatánská detoxifikační metoda je to super.

  Víte o tom, že když prvoci začali produkovat kyslík, jako odpadní produkt, tak to vyhladilo téměř všechny dosavadní druhy na planetě.

  Kyslík je jed!

 • Martin Nekola

  Kubo, mícháte hrušky s jabkama. Wim Hof a Koen de Jong v knize The Way of the Iceman (2017) upozorňují na škodlivost rychlého dýchání (strana 31: „If a rapid respiratory rate becomes normal for you, you will start to develop health problems.“) a explicitně odkazují na Buteyka a jeho následovníky (31-33). Je pravda, že dechová cvičení podle WHM pracují s hyperventilací, ale zároveň je tam zadržování dechu. Hlavně ale slouží k něčemu jinému, než k řešení problémů s nesprávným každodenním dýcháním (kam směřuje tahle výzva) … „The Wim Hof breathing exercises are not intended to relax you—at least not while you are doing them. They are designed to enable you to control your mind and body, so you can influence your autonomic nervous system.“ (str. 45).

 • Ano, v článku je položen dotaz „hýbou se při dýchání kromě podbřišku i jiné části těla?“, nic o „dýchání podbřiškem“.

 • Kubo, přečetl: řada ze starších analýz už je postupně přepracována – WHM bez debat funguje, ale jinak, než se doposavad předkládalo. Doporučuji si projít anglické fórum – já tak učinil. Různé cíle, pro různé účely, a tudíž různé metody. Mj. – praktikuji jak Buteyko (yin), tak WHM (yang).

 • Zkvaseno

  no a já chci vidět, jak se vám při dýchání hýbe podbřišek.

  To je ta část mezi pánevními kostmi a pupkem. To se vám při dýchání fakt hýbat nemá.

  Nehledě na to, že nejspíše se snažíte mluvit o bráničním dýchání. To ovšem se vyznačuje tím, že jaksi sebou pojme více kyslíku, než běžnější, mělčí hrudní dýchání.

  Zkrátka a dobře – proboha – než začnete psát podobné články, tak se doučte fyziologii a anatomii.

  jinak prostě jste za komika, který píše toto.

 • Zkvaseno

  a nebo raději, stejně jako sovětští vědci, zkuste rozdojit kozla. to alespoň bude užitečné – dá to mléko.

 • Zkvašeno: omlouvám se, ale odbornou diskusi bych si představoval jinak než výkřiky výše. Zkuste si prosím nejprve o Butyeko Method něco nastudovat, literatury už je dnes více než dostatek, v řadě zemí je to dokonce státem uznávaná metoda na léčbu astma, a pak se můžeme bavit jinak.

 • – hýbe: jestli má nebo nemá (kdy?), je otázka.
  – nejde jen o objem, ale i frekvenci (!) dýchání – a to je klíčové.
  – nejde jen o objem nadechovaného O2, ale objem vydechovaného CO2 a následný bludný kruh hyperventilace (např. sensitivitu receptorů dýchání v mozku a snížení se tolerance CO2)

  Viz odkazovaná McKeowna kniha a mnoho dalších, kde je vše jasně a stručně vysvětleno.

 • Díky Martine za komentář. Knihu jsem samozřejmě četl, a vzhledem k tomu, že moji různí učitelé praktikují jednu či druhou metodu, provedl důkladný výzkum. Není to WHM vs. Buteyko – je to otázka kdy, co, a proč. Možná by stačilo si uvědomit, že řízená (!) hyperventilace ve WHM přeci není nevědomá 24/7.

 • Zkvaseno

  argument – nejdřív to zkuste je základní starter pack pro šarlatány. A hned potom argumetn falešnou autoritou.

  Celá ta úvaha to tu zkoušíte předvádět je postavená na základě neznalosti biologie a nepochopení konkrétních útržků do něčeho, co považujete za zázračnou metodu a najednou celé lidstvo trpí hyperventilací.

  Já chápu že jste na své myšlení hrdý. To každý.

  Ale prostě pokud nechcete být za šaška, tak nejprve studujte a teprve pak pište podobné krávoviny.

  Ano – je jich plný internet.

  Ale kyslík je nepřítel zatím docela vede.

 • Kuba

  Nejde o rychlost. Jde o působení kyslíku v na buněčné úrovni. Doučte se fyziologii!!!! Jste neuvěřitelně lajdáčtí. Dokud to neuděláte, nemáme si říct. Šíříte dezinformace

 • Kuba

  Opravdu do nebe volající neznalost. Oháníte se vědou, prodáváte zázraky. A zázraky neexistují. Tohle je šarlatánství. Na buněčné úrovni se dějí procesy, v nichž hraje dominantní roli kyslík a čím měně je oxidu uhličitého(tím nemyslím o tolik více kyslíku), tím lépe v náš prospěch fungují. Naučte se anglicky a mrkněte alespoň do publikací popularizující vědu….tohle je skandál! :D – k smíchu.

 • Kuba

  Hele, asi sorry. Jestli vám na tohle prostě někdo skočí…tak si to zaslouží. Sice mě tahle dezinformace děsně naštvala, ale bez elementárních znalostí to není diskuze. Takže hodně štěstí v podnikání, rozhodně si k vám zacvičit nezajdu. Díky

 • Hana Sheala

  bych doporučila přece jen se doučit fyziologii a anatomii Pak pochopíte proč se chytate na nesmysl.

 • Hana Sheala
 • Kubo, buď neumíš, anebo nechceš číst. Schválně, proč se McKeownova kniha jmenuje The OXYGEN Advantage? „Zlepšení fitness totiž mj. závisí na zlepšení uvolnění kyslíku do svalů, orgánů a tkání“. Jenže – pro výše uvedený proces je CO2 potřeba (proto zmiňujeme Bohrův efekt – vliv koncentrace CO2 na uvolňování kyslíku z hemoglobinu). Tolik k lajdáctví, šířením dezinformací a neznalosti fyziologie.

 • Schválně, proč se McKeownova kniha jmenuje „The OXYGEN Advantage?“ Proč se je v článku tučně zdůrazněno „zlepšení fitness totiž mj. závisí na zlepšení uvolnění kyslíku do svalů, orgánů a tkání“? Opět doklad, že nechcete číst – kyslík jako nepřítel a chronická hyperventilace jako nepřítel jsou koza a vůz.

 • Pro všechny, kdo se s invektivama ohánějí opáčkem z fyziologie a sami jej potřebují. Doporučuji podrobně – ne letmo, ale podrobně – prostudovat.
  https://uploads.disquscdn.com/images/78fc750d136efe0c02ff180a4153e92a7bb209de548dab6a6c39f56af02d2f35.jpg

 • Hano, buď můžete a) bez argumentů vykřikovat, anebo b) diskutovat a předložit validní argumenty. Preferuji za b).

 • Rád bych podpořil Pavla. Nebudu se ohánět vědou, ale praxí. Buteyko metodu jsem praktikoval už před pěti lety – denně. Měla znatelný pozitivní vliv na snížení tepové i dechové frekvence i jasnost mysli. Lepší prokrvení mozku po zvýšení CO2 a následném normálním dýchání je pozorovatelné. Žádné negativní účinky jsem nepozoroval. V posledních letech praktikuji freediving a také otužování Wim Hof metodou. Buteyko metoda určitě přispěla k tomu, že jsem se za méně, než 2 měsíce pohodového tréninku dopracoval k zádrži přes 5 minut. (Dnes přes 7 minut.) Kombinuji hyperventilaci, buteyko a freedivingové dechové techniky.
  Teď reklama: své zkušenosti přidávám třeba v rámci dovolené v Chorvatsku. Odkaz na video se statickou zádrží s měřením saturace O2 dole na stránce: http://www.vianatura.cz/akce/237-dovolena-chorvatsko

 • Díky za komentář, Dane. 7 minut je impresivní, respekt! Imho to potvrzuje i názor že nejprve Buteyko, pak (příp.) WHM – a že nejdou proti sobě, ale jedna na druhou navazují a výtečně se doplňují.

 • Bára Mü

  Ať už leží podbřišek kde chce (haha), tak když sifu tvrdí, že to funguje, nemám důvod mu nevěřit. Kamarádi běžci podobný metody taky používají a všichni tvrdí, že se zlepšujou. Kdo se chce hádat, ať si přijde zacvičit. Uvidíme, kdo se zadejchá první! Myslim, že ten, kdo viděl Pavla v pohybu, by radši držel klapačku.

 • Děkuji za milá slova, Báro.

 • Tomas Fufu Jojon

  Zkvaseno: vaše zacházení se čteným textem znemožňuje věcnou diskuzi.

  Jestliže větu
  „zkuste si prosím nejprve něco nastudovat…“
  čtete jako
  „nejdřív to zkuste“,
  pak se asi s nikým nedomluvíte.

  Nejsem si jistý, že pochopíte co vám teď řeknu: dokud budete dál předvádět jen svůj confirmation bias, jen zbytečně zabíráte prostor.

 • Zkvaseno

  ale toto není diskuze, toto je poukázání na voloviny a nesmysly, které autor považuje za děsně převratné zjištění.
  Má na výběr – buď je tak omezený a fakt tomu věří a nemá na to pochopit základy fyziologie a pak by fakt neměl radit lidem.

  A nebo ví že mele z cesty, ale chce to dobře prodat. Pak je klasický šarlatán znásilňující jazyk vědy pro lepší dojem. A pak si zaslouží pranýřovat.

  Třetí cesta neexistuje. Ten text je snůška blábolů vycházejících z nesmyslných gernaralizací a nepochopení základní biologie.

  To vážně není téma k diskuzi.

 • Zkvaseno

  pokud chcete validní argumetny, tak především přestaňte produkovat sérii argumetnačních faulů.

  A doučte se základy biologie.

  výkřiky o názvu knihy a nesmyslná citace není argument, ale spíš jasný ukazatel vašeho potenciálu.

 • Karel

  Tohle je docela zajímavá tématika, kterou se dlouhodobě snaží uchopit mnoho vědců. Vy budete patrně troll, neboť nemůžete být takový pitomec neschopný zpracovat jednoduchý populárně vědecký text, abyste z článku, který obsahuje věty jako „problémem je nedostatečné uvolňování O2 z krve“, či „hemoglobin neuvolní dostatek O2, a svaly bez dostatečného množství O2 nemohou optimálně pracovat“ vyvodil vlastní komentář, že „kyslík je hlavní nepřítel lidstva“.

 • Tomas Fufu Jojon

  Překvapte nás a přijďte s konkrétními tématy k diskuzi, třeba nás obohatíte.

  Že se někdo mýlí nebo záměrně klame, to dokáže tvrdit úplně každý. V čem konkrétně podle vás nemá autor článku pravdu, a jak to podle jiných uznávaných autorit je?

  Zatím jste svá tvrzení nepodložil jediným skutečným argumentem. Dokud tak neučiníte, zůstává v platnosti poslední souvětí mého předchozího příspěvku a nejste pro důstojnou diskuzi partner.

 • Tomas Fufu Jojon

  Z dosavadních příspěvků bych odhadoval, že tento troll možná nemá kapacitu na to si uvědomit, že je trollem, natož aby měl kapacitu na něco jiného, než trolling.

 • Pingback: První krok k top fyzičce pro bojová umění a sporty | Practical Hung Kyun: Sebeobrana, síla/kondice, osobní rozvoj – čínský box a šerm()

 • Funchem CZ

  Oxid dusnatý od roku 92 , no to jsem se zasmál až bránicí, vydechoval při smíchu výhradně nosem a očima koulel ve směru hodinových ručiček.
  Nyní vážně, rady nestojí nic, a odkaz sem mi dal přítel, kterého si vážím, odzkouším, uvidím.

 • Funchem CZ

  Prvním, kdo určil oxid dusnatý, byl John Mayow (1669) a o sto let
  později jej Joseph Priestley (1772) popsal jako bezbarvý plyn, který při
  –151 °C kondenzuje na bezbarvou kapalinu. Je až anekdotické, že sir
  Humphrey Davy (1778–1829), anglický chemik a vynálezce bezpečnostního
  důlního kahanu, sice objevil podivuhodné účinky oxidu dusného N2O
  (rajského plynu), ale málem zemřel, když se nadechl malého množství
  oxidu dusnatého NO. zdroj : http://casopis.vesmir.cz/clanek/oxid-dusnaty-jako-signalni-molekula

 • Díky za komentář, každopádně, v článku se píše:

  „V roce 1992 byl oxid dusnatý vyhlášen molekulou roku, a v r. 1998 za objev jeho benefitů pro lidské tělo dostali Furggott, Ignarro a Murad Nobelovu cenu.“

  Nic o tom, že byl v r. 1992 objeven, ale o tom, že byly objeveny a vysvětleny jeho jisté funkce: viz původní i Tebou odkazovaný článek.

  Polemizuj prosím bez zesměšňování a dezinterpretace.

 • Funchem CZ

  Polemizuju se zesměšňováním , protože mi jsou protivní všichni kdo prohlašují že jen oni mají pravdu. Projitím diskuze si připadám jak na nějakým naconalistckým shromáždění, kdy fanatičtí nadšenci metody a populárně matoucího článku přesvědčují či urážejí všechny kolem. Jen se divím že 1) Kuba a Zkvašeno trávili tolik času tady = zbytečná ztráta energie ale nezaznamenal jsem, že by chtěli metodu otestovat čímž přicházejí o osobní zkušenost a cenné body a také se trochu dehonestovali v roli zarputilých oponentů, ale argumentují dobře – vážně tvrdíte hlouposti. Divím se Vám , že si vážně nezabřednete do větších hloubek toho co publikujete, propagujete. Přeji Vám oddané slepé v podobě Báry.
  Nejrozumnější zde na diskusi je z mého pohledu pan Mikušík.

 • Tak zkuste polemizovat bez zesměšování, urážení, dezinterprece napsaného (viz Vaše první 2 příspěvky), tedy: diskutovat a argumentovat.

 • Funchem CZ

  Tak jinak – první dva příspěvky zesměšňují mě jako vkladatele, a iroizují situaci. Předělejte článek tak, aby nebyl matoucí a nebude polemizovat o čem. Pakliže mám x způsobů jak text pochopit, bořím se do polopravdy až nepravdy. To je tento případ. Přidejte k tvrzení matematický model, citrátové a krepsovi cykly ať vidím tu přeměnu CO2 , vzniky kys mléčné, ukažte mi molekulu hemu a popište jak z ní vyrazíte kyslík, jakým způsobem uděláte aby měl CO2 větší afinitu vůči Hemolglobinu, jak je buňka schopná jet na směs CO2 a O2 obohacená NO ?
  Stále píšete dokola slova Deinterpretace, zesměšňování, diskutovat, argumentovat a jiná – to by tu všichni rádi, a to že do Vás lidi kolem rejou a já trochu také a málem se rozčilují , že napsané není v pořádku značí, že asi vážně text není košer a chtělo by to jej přečíst, opravit a přiznat “ Hele volové, funguje to, jen jsem to popsal blbě“ a budete mít klid.
  Já nemám polemizovat o čem, dokola píšu že nemám zkušenost, myšlenka se mi líbí a tak to zkusím. neublíží to – pohoda.

 • Už ta trocha vědy je pro většinu lidí (narozdíl of výsledků) těžce nezajímavá, a proto článek odkazuje na další literaturu (The Oxygen Advantage), ze které jsem mj. čerpal a se kterou je článek ve 100% shodě. To, že se začnete ohánět cizími termity bez ladu a skladu, které si člověk během tří sekund vygooglí, na odbornosti nepřidá – Krebsův cyklus se navíc píše s „b“ a ne „p“ (a je to totéž co citrátový cyklus), fyziologie dýchání není matematika, atp.

 • Funchem CZ

  Tak tak, na toto jsem čekal :oD a bohužel jste nezklamal guru vyšších levelů. klaním se a řadím mezi stoupence Vašich oponentů. Lidsky napsáno, považuji Vás díky Vašim názorům za neuvěřitelného vola, co se opravdu jen snaží vytřísknout pár drobných.

 • Funchem CZ

  Všem myslícím – bacha na tohoto filutu, je to borec na entou, projděte si diskusi a udělejte psychologický profil všech . Nenechte se obírat o své peníze někým kdo je při zahnání v diskusi zahnán do kouta vytáhne pravopisné chyby, a argumentuje že vědomosti máte z googlu :oD .
  Bacha na to, ať nesežerete hada ;-)

celkem

KB5 Intro Kit ke stažení ZDARMA!

Stáhni si sérii pěti cvičebních manuálů a videí!

 • Rozcvička: 5 přípravných cviků
 • Základní cviky posilování s vlastní vahou
 • Cvičební plán na 3 měsíce
 • Příprava na kettlebell TGU
 • Příprava na kettlebell swing