Strava, cvičení, a vůbec životospráva obecně – tohle je mých 5 zásadních „objevů“ za posledních 5 let.
Vše je jednodušší, než si myslíš. Stačí jíst A a B, cvičit X a Y, a do toho přidat trochu Z: „Polovegetariánská“ strava a občasné hladovění, trocha zimy, bosé nohy, lezení po zemi a samozřejmě zvedání železa.
Přečti si můj WOW! report níže – tohle je 5 objevů, které mi vskutku změnily život.
Třeba ho změní i tobě.
K lepšímu.
1) “Polovegetariánská“ strava
Paleo, Primal, Ancestral, prostě maso+ zelenina, žádné chemické amarouny či krmivo pro prasata a drůbež. Jak říká Nate Miyaki: „Pokud tomu jde useknout hlava nebo se to dá vytrhnout ze země, je to pravděpodobně fajn; pokud to je neónově modré a je to v plastovém pytlíku nebo krabici, není to pravděpodobně nic moc.“
Přestaň se stravovat jako televizní reklama a začni jíst jako člověk – přečti si Primal Blueprint, anebo Jídlo na prvním místě, vyzkoušej 30 dní, a uvidíš sám. Základní info najdeš zde a zde.
S výše uvedeným souvisí tzv. “přerušovaný půst” (Intermittent Fasting IF). 3-5 jídel denně, snídaně jako to nejdůležitější jídlo dne, nejíst na večer atd. atd.? Proč? Přes den musím “lovit”, mít dostatek energie na práci – čas na odpočinek, dobré jídlo a pohodu je až večer.
Po většinu týdne tedy nesnídám ani neobědvám, zato večeře stojí za to. Výsledek – spousta energie na cvičení, psaní, překládání, žádný stres a nucení se do jezení, žádné odpo kolapsy po obědě.
Suma sumárum pro baculky a tlouštky: “hubne” se v kuchyni, ne na běžeckém oválu nebo v tělocvičně. Tam pracujeme na pohybu, síle, kondici.
2) Chůze na boso
S vyjímkou pevných bot od Dr. Martens jsem odmalička instinktivně preferoval šlupky, ve kterých lze – v případě potřeby – rychle kopnout, anebo rychle utéct (disclaimer: nejsem rváč, ale od 14 cvičím bojová umění). Doma i v gymu jedině na boso, venku ve Vivobarefoot botkách, pětiprstech nebo naboso.
Bota má chránit před jedovatými hady, ostrými trny, kameny, sklem – ne “tlumit” dopad nohy při běhání (čti: “dále umrtvovat mechanoreceptory chodidel, “čudlíky”, které zapínají důležité systém výše). Mrkni na nějaké základní info sem a sem.
Nejnovější high-tech „sportovní“ obuv se „speciální tlumící podrážkou“ tedy vyhoď do koše, začni chodit doma na boso, na chůzi ven si pořiď minimalistickou obuv a po pár týdnech či měsících už nebudeš chtít jinak.
3) Otužování
Do otužování mě uvrtal David “Iron Tamer” Whitley – na StrongFirst SFG2 kurzu mi ukázal video s Wim Hoffem, přezdívaným Iceman, a jen básnil o pozitivních účincích otužování.
Siláci zlatého věku doporučovali různé formy otužování bez vyjímky snad všichni, a tak jsem si začal otužování podrobně nastudovávat. Každodenní studená sprcha je samozřejmostí, v zimě chodím často v kraťasech, energie mám na rozdávání, regenerace je parádní, a navíc, konečně si opravdu užívám kdysi nejnenáviděnější roční období.
Moje otužovací nadšení inspirovalo i řadu ostatních gentlemanů z KB5, takže nakonec vyústilo v zábavnou komunitní akci KB5 Ledoborci – koupání „na Adama“ ve Vltavě, 4x do roka (rovnodennosti a slunovraty).
Základní blueprint na otužování najdeš zde.
4) Reset!
Brániční dýchání, rozhlížení se do stran, petáčení se na záda a zpět, kýváná se v kleku, lezení po zemi… Jednoduché “cviky”, kterými jsme všichni “posilovali” jako děti – Original Strength Reset!
Ideální „bod obnovy”pro všechny, kteří se dlouho nehýbali, jakož i pro profi sportovce, kteří si říkají, jak jsou na tom dobře. Ideální příprava na cvičení s kettlebell – kettlebell Get Up není vlastně nic jiného než zatížený Reset.
Pročti některé z knih od Geoffa Neuperta a Tima Andersona (nejlépe třeba právě Original Strength) – i když Resety budeš dělat „špatně“, budou mít parádní přínos. A co teprve, když je budeš dělat dobře :-)
5) Síla!
Když náš učitel Pavel Tsatsouline založil novou organizaci a pojmenoval ji StrongFirst, říkal jsem si “fajn, síla je důležitá, ale co mobilita, flexibilita, vytrvalostní síla, kardiovaskulární vytrvalost a tak?”
A jak už jsem si po letech pokusů/omylů alá Čarodějův učeň zvyknul, Pavel měl opět pravdu.
Síla má různé podoby – od tzv. reflexivní síly, na jejíž obnově pracují OS Resety a třeba Get Up, až po svalovou vytrvalost a absolutní sílu. Tzv. “zkrácení” a špatný pohyb jsou často prostě jen a jen slabost – a ano, i naše metoda strečinku je z velké části vlastně posilování.
StrongFirst neznamená StrongOnly – všechny ostatní fyzické aspekty jsou integrální a nedílnou součástí systému. Pavel však říká: “Kondice, mobilita atd., všechno je potřeba. Ale bez síly nemají smysl. Síla je fundamentální kvalita“. Mark Rippetoe dodává: “Silné je těžší zabít než slabé, a vůbec, jsou obecně užitečnější.“
Vyber si nástroj (vlastní váha, kettlebell, velká činka) a koukej zesílit – budeš se hýbat lépe, budeš pružnější, zlepší se ti kop, rána, odpal, výkony ve vytrvalostních aktivitách, sebevědomí – změní se ti život. Bonus: Tělo, které dobře funguje, dobře vypadá.
Resumé
Zásadních objevů za posledních pár let bylo samozřejmě více. Integrace iPhonu a Macu je boží. Batáty jsou mňam mňam. Lana je andělská mrcha. Staré knihy mít potřeba i nadále v papíru, ty nové stačí do Kindle čtečky. Dlaň nahoru a pěst na spodek funguje jak magie. Pastu jedině bez fluoru. Nejlepší burgery mají v Bejzmentu. Kokosový olej… na všechno! Čas je placatej kruh.
Ale nešť, o tom pokecáme někdy jindy. Teď se soustřeď se na 5 tipů výše, a následuj radu moudrého mistra Yody:
Zdar a sílu!
Pavel
#tobysemackovilibilo
Pokud se vám článek líbí a chcete podpořit naší publikační činnost, přidejte prosím komentář, klikněte prosím na „Tweet“ nebo „to se mi líbí“!
Chystané akce a semináře!
[events_list]