Clickbait, říkáte si? Ale kdepak. Veškerý moderní výzkum ukazuje, že lidský druh má genetický potenciál dožít se cca. 120-180 let. 

Genetika je jedna věc, tou druhou je tzv. epigenetika – životní prostředí a životospráva. Ne nutně krutopřísně asketická, v duchu známého vtipu níže:

“Nekouřím, nepiju, sexuálně nežiju, jím jen syrovou brokolici, chodím v zimě skoro nahý, 16 hodin denně medituju, a zanedlouho oslavím 120 narozeniny. Akorát tedy nevím jak… “

Nope, cílem je nejen dlouhý, ale především aktivní, kvalitní a spokojený život – a mít o něco více času na to, co vás baví, je fajn, plus, být zdravý je levnější, a o poznání příjemnější než být nemocný. A někdy stačí opravdu málo – upravit to, změnit tohle a… Proto se dnes často mluví o biohackingu, i když v KB5 raději používáme příznačnější označení “životospráva”. 

Pár tipů nedávno přednesl známý biohacker Dave Asprey ve videu How to Live to Be 180 (“Jak se dožít 180 let”). Pro ty z vás, kteří ho neznají, zde je stručné představení (nakl. Jota, které vydalo jeho knihu Bystrohlaví): 

Dave Asprey je zakladatel úspěšné značky Bulletproof, autor pěti knih včetně bestselleru The New York Times Bulletproof Diet, investor a podnikatel v Silicon Valley. Strávil více než dvacet let a utratil více než milion dolarů bádáním v oblasti biohackingu. Zhubnul 45 kilo, aniž by počítal kalorie nebo se trápil v posilovně, používal různé techniky a produkty, kterými zlepšil výkon svého mozku, zvýšil své IQ, snížil svůj biologický věk a našel efektivnější způsob spánku, takže spí méně, ale kvalitněji.

 

Dave je uznávaný biohacker, tvůrce a propagátor převratné Neprůstřelné kávy (Bulletproof coffee). Časopis Men’s Health ho nazval lifestylovým guru.

Přeložili jsme pro vás stručné shrnutí Davových tipů, a protože se tématům zdraví, síly a kondice v KB5 dlouhodobě věnujeme, přidali jsme i pár odkazů, kde se dozvíte více.

Top 3 poselství

 • Strava: Vaše postava je z 90% výsledkem toho co a jak jíte.
 • Spánek: Rozhodně nepodceňujte moc odpočinku a zotavení, protože jsou klíčové k resetování vašeho metabolismu, srovnání hormonů a tělesných systémů.
 • Životní prostředí: Jak vnější, tak vnitřní životní prostředí v průběhu času může pozitivně či negativně přispět k vašemu celkovému zdraví. 

Tipy, které můžete zahrnout do praxe

 1. Jezte méně masa. Jezte pouze kvalitní maso (bio, z volně pasoucího se chovu).
 2. Jezte více zeleniny. 
 3. Přidejte do vaší stravy kvalitní tuky. 
 4. Redukujte jídla, která způsobují záněty. 
 5. 3x-4x týdně se 13-16 hodin postěte. 
 6. Každý den choďte (15-30 minut). 
 7. Posilujte anebo sprintujte 1x-2x týdně. 
 8. Vylepšete kvalitu vašeho spánku. 
 9. Každý den se sprchujte studenou vodou. 
 10. Vyhněte se rafinovaným cukrům a sacharidům. 

(Pozn.: Tipy 1, 2, 3, 4 a 10 – viz info zde). 


Chceš se hýbat lépe, dostat se do kondice, zesílit?

Pošli nám email pomocí formuláře níže a rezervuj si zkušební lekci ZDARMA!

• Krok 1: Rozhodni se, do kterého KB5 Gymu se chceš přijít podívat. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy, tenisky anebo bos.

• Krok 2: Rezervuj si lekci ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat. Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení

  Tvůj email

  V kterém KB5 Gymu chceš přijít na zkušební lekci ZDARMA? (Praha 3, Brno, Hradec Králové, Zlín, Bratislava, Nitra).

  Chystané webináře, semináře, certifikace a další akce!