CrossFit patří v současné době mezi velmi populární cvičební systémy.
Hned na úvod na rovinu řekněme jedno – náš postoj ke CrossFitu obecně je rozporuplný . Na jednu stranu hnutí CrossFit za řadu věcí tleskáme a fandíme (např. výběr náčiní, cviků, zacílení na více aspektů tzv. fitness), na stranu druhou striktně nesouhlasíme s řadou (často zásadních) konceptů, na kterých CrossFit stojí. Tento článek však není zaměřen na analýzu – natož kritiku – hnutí a systému CrossFit jako takového; podíváme se na jednu z konkrétních technik, a sice tzv. CrossFit kettlebell swing.
Crossfit swing a další
S CrossFit swingem se v KB5 setkáváme poměrně často – řada CrossFit cvičenců si k nám přichází zakoupit a vyzkoušet naší značku kettlebell či se účastní našich kurzů a seminářů; dostáváme na téma CrossFit i řadu e-mailových dotazů, diskuse o CrossFit swingu se rozjela i na našich www v komentářích pod články, diskusním fóru i na našich Facebook stránkách. Jak to tedy s CrossFit swingem je?
Předně si rozdělíme nejčastější varianty swingu do dvou, respektive tří skupin. Tzv. CrossFit swing, zvaný též často „americký swing“, je většinou srovnáván s tzv. „HardStyle swingem“, zvaným též „ruský swing“, zpopularizovaným Pavlem Tsatsoulinem.
Toto rozdělení však není úplně správné, natož kompletní – obě varianty swingu (CrossFit i HardStyle) jsou de facto „americké swingy“. Originální „ruský swing“ (zvaný též někdy „Soft Style“ či Girevoj sport swing) vypadá totiž značně jinak a slouží k jiným účelům. Podíváme se tedy postupně na všechny tři hlavní podoby swingu – Soft, Hard i CrossFit.
„Soft Style“/girevoj sport kettlebell swing
Girevoj swing slouží de facto jako příprava na jednu ze soutěžních disciplín girevoj sportu, a sice snatch. Jedná se tedy o tzv. asistenční, přípravný cvik. V rámci školy KB5 jej nevyučujeme jako samostatný cvik (v rámci našich seminářů Cvičení s kettlebell pro začátečníky: S&S, nebo kurzů kompletního kettlebell curricula), ale právě jako jeden z přípravných cviků na snatch (na levelu KB3 nebo na seminářích Cvičení s kettlebell pro pokročilé: ROP). Podívejte se na detailnější vysvětlení girevoj sport swingu na videu níže:
Spolu s „horním přítahem“ (high pull) je girevoj swing jedním z vynikajících přípravných cviků na snatch, v intenzivnějším cvičení girevoj swingu jako samostatného cviku nevidíme až zase tak velký přínos. V KB5 se vždy spíše snažíme cviky ubírat než přidávat – jen ty nejlepší, nejdůležitější!
„HardStyle“ kettlebell swing
Tzv. „HardStyle swing“ asi není třeba představovat, jedná se o jednu z nejznámějších variant swingu, používaných jako cvik sám o sobě, a nutno říci, jeden z nejlepších cviků vůbec – spolu s Get-Upem tvoří velkou dvojku našeho výše zmiňovaného kettlebell minima.
Všiměte si především důrazu na kyčelního ohybu, generace síly z hamstringů a „svalů prdelních“ (ne z rukou!), projekce síly dopředu, aktivní práce „křídel“ v horní pozici swingu, aktivního stržení dolů a relativně rychlé kadence. „HardStyle“ swing není zván „hard“ tak úplně po právu – jedním z hlavních rysů správného swingu je je totiž dynamické střídání zpevnění a uvolnění. Pro detailní analýzu „Hard Style“ swingu doporučujeme např. vynikající DVD od Marka a Tracy Reifkind Mastering the HardStyle Kettlebell Swing.
V rámci našich kurzů cvičení s kettlebell vyčujeme několik variant a progresí swingu, včetně některých málo známých – CrossFit verze však mezi ně nepatří.
V druhé části článku se podíváme proč – CrossFit swing příště!
Chceš se lépe hýbat, dostat do kondice, zesílit? Na nic nečekej a začni hned teď!
Chystané akce a semináře!
[events_list]
Ten „girevoj“ swing – ma svuj duvod. Stejne jako u snatche je u nej uplne jina mechanika tela, nez jak ho uci Pavel nebo, nedejboze :), CF. Je to uplne, ale uplne neco jineho. Nejde jenom o ten duraz na tvrdost, zpevneni/uvolneni, silu a rychlost, ale je.. no spatne se to popisuje, je to proste fakt neco jineho :)))
Uci to pripravu na snatch, ale to i z toho pohledu, ze u GS je to o tom, vytvorit kyvadlo. Bez namahy, idealne perpetum mobile, ktere s minimalni silou udrzis v chodu. Z toho plyne jine prace boku, nohou, rukou a vubec vseho. Taky se vsimni, ze GS vicemene neuci obourucny swing, ze… Jak Federenko tak Denisov ti oba ukazou swing, ktery vypada tak nejak podobne a prece ho ma kazdy dost jiny. Ale je to uplne jiny nez ten, co uci Pavel.
CF ma jiny typ swingu, protoze je potreba nahore videt usi :), jinak se to poradne neda hodnotit, pokud mas cviceni zhodnotit kolik kdo a proc, tak musi byt jasny standard a stejne jako u press, push press nebo jerk je to kompletni extenze, ruce pekne nahore i s vahou a to tak, ze jsou ti videt usi. Uroven ramen je dost vagni. Krome toho se v CF rika, ze je to vetsi fuska, coz urcite je. Pokud ti jde o to, aby to byla vetsi fuska a pouzivas obe ruce tak jo. Snatch je mnohem technicky narocnejsi, takze proto obourucni swing az nad hlavu.
Ani jedna varianta neni spatne, spis je to jinak no. Ale kdyz srovnas ty prvni dve fotky, tak (Pavel a ta ruzova holcina), tak je jasne videt, ze ta ruzovka si vic namaha zada. Nebo si je bude namahat vic.
girevoj swing – souhlas, jiny cvik, jine provedeni, pro jine ucely, jak se pise v clanku
CF swing – to uz je jina, v nekterych bodech bych nesouhlasil, ale viz druha cast clanku, pak podiskutujeme :-) „ruzovka“ je btw. z materialu CrossFit, a o to, ze si „vice namaha zada“ mimo jine jde. mimo jine. vice ve dvojce, pak toho bude k diskusi vice!
Ruzovka vypada jako Annie Sakamoto :) – to je dost, dost drsnak…
Staci si ji vygooglit, jedna z originalnich CF borcu.
drsna rakoska, vo tom zadna :-D
Jen bych doplnil (není to z článku úplně jasné), že GS swing je přípravné cvičení na GS snatch, který se dělá corkscrew technikou, zatímco RKC/Hardstyle swing je přípravou na RKC/Hardstyle snatch.
Hlavní rozdíl mezi GS a RKC je v tom, že GS je závodní disciplína (soutěžní sport), kdežto RKC je systém zaměřený na budování síly.
A jinak pojmenovat RKC swing hardstyle je plně na místě, sice jde ve swingu primárně o střídání relaxace a tenze, ale jinak odpovídá přesně definici hardstyle ;)
Těším se na druhý díl
Michal
Mala poznamka – uz jsem to asi jednou nekde psal, ale zkuste si nekdy delat swing a nebo snatch s tim, ze vymena rukou probehne jenom jednou. Zjistite, ze pak se to neda moc delat jako RKC verze, protoze vam „odejde“ grip (a uz se nevrati).
a tzv. corkscrew je logicka zalezitost, jak si neznicit ruce.
Jestli nekdo mrska 40+ snatchu na jednu ruku najednou (bez vymeny), tak musi neco podobneho delat, jinak si utrha na ruce vsechny mozne mozoly co a ma a pak to znamena netrenovat. Utrhnout si kuzi na dlani je jenom stupidita, nestoji to za to.
A) Asi jsem úplně nepochopil, jak to myslíš s tou jednou výměnou, můžeš, prosím, osvětlit i pro méně chápavé? :)
B) V rámci RKC se mozolům a roztrhané kůži na dlaních předchází pomocí techniky gooseneckingu. Někde na netu to určitě půjde dohledat, Pavel to v nějakých veřejných análech určitě zmiňuje.
C) Pokud cvičíš s kvalitním kettlebellem, mozoly začnou být kritické až tak po šestnácti hodinách tréninku (mluvím z vlastní zkušenosti :)))
D) Googli „Tracy Reifkind’s sock sleeve“ ;)
E) Corkscrew je určitě varianta, ale v RKC se nevyučuje. Jde to proti hardstyle principu.
Jedna vymena – no Pavel uci snatcha techniku, ktera funguje malicko jinak nez je v GS sportu ze.
Treba SSST, max snatchu za 10 minut je sakra fuska, ale povoluje se menit ruce jak potrebujes. Potom mas jinou techniku nez kdyz mas 10 minut na snatch a povolenou jenom jednu vymenu rukou. Takze, pro mene chapave :) – snatch kolik das na pravou, vymena na levou ruku, kolik das na levou a pak je konec. Set konci, kdyz dobehne 10 minut. Kazda ruka jede jenom jednou. Pak je technika logicky jina, nez u Pavla.
Muzu te ujistit, ze KB s tim nema moc co delat, cvicil jsem osobne s Ivanem Denisovem (a to je asi nejlepsi KB makac na planete) a Vladimirem Federenkem (to je taky nejlepsi makac ;) a se spoustou dalsich borcu.
Jejich prvni starost je – neznicit si ruce, protoze pak nemuzes poradne cvicit. Pokud cvicis 5 opakovani snatchu na pravou, pet na levou s 24 kg, tak je to fajn, life is good.
Pokud cvicis 70 na pravou, vymena a 70 na levou, tak je to uplne jiny kafe…. (taky z vlastni zkusenosti….)
Techniky na mozoly jsou ruzny, ale opet – klicovy je si neznicit ruce. KB ma ruzny vystupky na drzadle a tak a pokud mas malinkej mozol, tak si to utrhnes. Ja jsem zkousel jak RKC techniku, tak to co me potom ucili ti Rusove a jejich technika je uplne, ale uplne jina a tak nejak mi vyhovuje vic.
Co se tyka Tracy – znam, s jejim manzelem si uz dlouho dopisuju :), ale to je zase malicko jina zalezitost ta jeji ponozka.
Tim nahore jsem nechtel rict, ze to Pavel (RKC klan) ma spatne. Je to proste jinak, jinak to funguje, jinak to ma vysledky, proste jinak.
Neexistuje spatny cvik, ani provedeni. Proste pro neco je lepsi to a pro neco tohle ;). Stejne jako v medicine – rozdil mezi lekem a jedem je v davkovani. To same plati tady.
Howgh.
Ale pak opět: GS je sportovní disciplína, RKC je škola síly. Udělat 150 opakování snatche a mít možnost jednou vyměnit ruku je něco, s čím se v RKC nesetkáš.
Pokud si s Rifem dopisuješ, poví Ti to samé ;) Každý tu popisujeme stejný rybník, každý z jiného břehu. Jsem rád, že se shodnem.
urcite :). ale opet – 70 snatchu na jednu ruku neni jenom sportovni disciplina, to je sakra vykon a nejen sportovni. To je dost dost fuska
A podivej se na Denisova jak vesluje – http://www.youtube.com/watch?v=cz3e2l7m4yk . Podruhe v zivote a je 1.7 sec od svetoveho rekordu….
A 500 metru na Conceptu vyzaduje hodne a hodne sily i vytrvalosti :)
Ale jasny, ja nerikam, ze RKC je horsi, je to jiny. Oboji ma svoje a je fajn chapat a zkouset oboji a chapat proc.