Kettlebell cviky – častý předmět dotazů a nedorozumění.
Kettlebell patří mezi nejuniverzálnější nástroje silového a kondičního tréninku – možností, jak kettlebell využít, je bezpočet. Podíváte-li se dnes na YouTube či otevřete-li některou z mnoha webových stránek, věnovaných kettlebell, setkáte se s desítkami, ba stovkami různých cviků s kettlebell.
Zájemce o cvičení s kettlebell může být zmaten – s jakými kettlebell cviky mám začít? Které cviky patří mezi ty nejdůležitější? Je opravdu potřeba zvládnout všechny kettlebell cviky?
Kettlebell cviky – 100+1
Současné systémy cvičení s kettlebell, se kterými se dnes člověk většinou setká, jsou většinou nesystematické a překombinované – obsahují desítky či stovky cviků, často „unikátních“ a „speciálních“, tj. kettlebell cviky které vymyslel ten či onen instruktor, většinou aby se odlišil od mainstreamového proudu. Ony údajně „nové“ a unikátní kettlebell cviky jsou buď cviky nesmyslné, zbytečné a neužitečné, anebo se jedná o modifikace a varianty již známých cviků, a tedy nic nového pod sluncem. Marketingový trik, jak přilákat nové klienty.
Proč však znovu vynalézat kolo?
Kettlebell cviky systému KB5
Základní filosofií KB5 systému je jednoduchost a komplexnost, tj. procvičování těch nejdůležitějších cviků, kterými člověk pokryje co nejvíce oblastí – pohybových vzorců, svalových skupin, typů síly apod., a to na každé úrovni – každá dovednostní úroveň KB1 až KB5 je mikrosystémem samým o sobě. Většina našich cvičenců ostatně slaví velký úspěch s naším KB5 Minimem, tj. dvěma kettlebell cviky – kettlebell TGU a kettlebell swingem (oba z levelu z KB1).
Progrese!
Systém KB5 (a to je jeho unikum!) je designován progresivně – jedna úroveň navazuje na druhou (tj. KB1 je přípravou na KB2, KB2 je přípravou na KB3 etc.).
Vstupní prohlídkou a vstupenkou do světa cvičení s kettlebell je Get Up/TGU (Turkish Get-Up), který cvičence mj. připravuje na veškeré drily s kettlebell nad hlavou – tlaky (press), „větrné mlýny“ (windmill), „trhy“ (snatch), bent pressy a další kettlebell cviky.
Mrtvý tah pro změnu připravuje pohybový vzorec pro jeden z nejdůležitějších cviků s kettlebell – „švih“ (swing), důkladné zvládnutí swingu je pro změnu nutným předpokladem pro „nadhozy“ (clean) a „trhy“ (snatch) atd.
Důležité je samozřejmě nejen to, že každá úroveň KB5 systému přidává nové cviky, ale též doplňuje a pozměňuje úrovně předchozí o nové varianty předchozích cviků a jejich kombinace. Jakmile člověk porozumí systému pěti základních typů cviků, porozumí systému KB5. Výsledkem nejsou desítky cviků bez ladu a skladu, ale 5 skupin cviků, jejich progresivně se rozšiřující zásobník a jejich variace, což umožňuje vypracovat program na míru.
Nejdůležitější kettlebell cviky (kromě TGU a swingů)?
Máme-li být upřímní, jádrem cvičení s kettlebell je jednoznačně naše Kettlebell: KB5 Minimum, přesně dle motta: 1 náčiní, 2 cviky, 3x týdně – pro naprostou většinu populace, včetně profesionálních sportovců, je to vše co potřebují. Je to přesně oněch 20% cviků, se kterými si vystačíte v 80% případů.
Zbývajících 80% cviků nám pomůže pokrýt oněch 20%. Hledáte-li ty nejdůležitější kettlebell cviky, netřeba hledat dále. Kettlebell Get Up a swing, tečka.
Ptáte-li se však, jaké kettlebell cviky tedy považujeme (kromě TGU a swingů) za ty nejdůležitější?
- mrtvý tah (nejen standardní Sumo deadlift, ale i další varianty)
- dřep
- shyb
- „přemístění“ (clean)
- tlak (press)
- „trh“ (snatch)
Co „větrné mlýny“ (windmills), bent pressy, push pressy a další kettlebell cviky? Co techniky se dvěma kettlebell? Co komplexní kettlebell cviky, kombinující více cviků? Samozřejmě mají v našem systému místo – mezi ty základní a nejdůležitější však patří kettlebell cviky výše uvedené – těm je potřeba věnovat největší pozornost.
Není to jen o ingrediencích, ale o receptu!
To jaké kettlebell cviky vyberete je v rovnici úspěchu jej jednou z proměnných – nezáleží jen JAKÉ KETTLEBELL CVIKY cvičíte, ale JAK je cvičite a dle JAKÉHO PROGRAMU. To j mj. úkol našich tematických seminářů, instruktorských kurzů a námět pro další články na serveru KB5.cz.
Pokud se vám článek líbí a chcete podpořit naší publikační činnost, přidejte prosím komentář, klikněte prosím na „Tweet“ nebo „to se mi líbí“!
Chystané akce a semináře!
[events_list]