Cvičení na strojích je často vychvalován jako ideální volba pro začátečníky, protože volné váhy je obtížnější kontrolovat. „Narozdíl od běžného přesvědčení,“ uvádějí profesor Verchošanskij a doktor Siff, „začátečník musí být nejprve veden od základu mobility k stabilitě, stejně jako se dítě učí stát tím, že nejprve pohybuje, vrávorá a objevuje prostředí.“

Nejlepší je naučit se pracovat s volnými váhami, když máte nejméně síly, abyste si ublížili. Chtěli byste raději ‚vrávora a objevovat‘ s dvaceti kilogramy, nebo se sto šedesáti kilogramy v rukou? Tak asi tak.

Paul Chek, inovativní specialista na korekční a sportovní výkonnostní cvičení z La Jolla v Kalifornii, navrhl zajímavý experiment, který tento princip ilustruje. Proveďte sérii bench pressu s jednoručními činkami až do maxima. Bez přestávky pokračujte v bench pressu s velkou činkou naloženou přesně stejnou váhou, jakou jste měli u dvou jednoruček. Opět jděte až na limit. Poté přejděte na multipress – typ posilovacího stroje s činkou v pevné dráze – naložený stejnou váhou. Stále budete schopni zvednout váhu, u které jste už dvakrát selhali!

Při použití jednoruček kontrolujete váhu ve 3D prostoru. Velká činka eliminuje jeden stupeň volnosti: nemůžete pohybovat rukama dovnitř nebo ven, dokud váhu nepustíte. Stroj vás omezuje pouze na jednu rovinu pohybu. Vaše stabilizační svaly nedostávají žádný trénink, protože jejich práci přebírá stroj. Když se vrátíte do reálného světa, kde musíte váhy kontrolovat sami, vystavujete se riziku zranění v rovinách pohybu, které jste neposílili. Navíc nebudete schopni využít většinu své síly. Váš nervový systém zarazí váš výkon, jakmile zjistí, že stabilizační svaly nejsou na úrovni. Využívat sílu vybudovanou na posilovacím stroji je jako střílet z děla z kánoe!

…navštívenou posilku nejdříve dobře omrkněte. Pokud je v místnosti více strojů než činek a nejste zrovna v bufetu s jídelními automaty, dobře si rozmyslete, zda vstoupit.

 

— Louie Simmons, top trenér silového trojboje

Kromě akutních zranění, která si koledujete, pokud zkoušíte svou sílu vybudovanou na strojích v praxi, si také postupně budujete mikrotraumata pro budoucí problémy. „Čím pevněji je objekt fixován, tím větší je pravděpodobnost, že dojde k přetížení pohybového vzorce,“ vysvětluje Paul Chek. „Trénink v pevně dané dráze opakovaně zatěžuje stejné svaly, šlachy, vazy a klouby stejným způsobem, což podporuje mikrotraumata, jež nakonec vedou ke zranění.“ Tento risk ještě umocňuje obtížnost sladění vašich kloubů s osou stroje. Stroje byly navrženy pro ‚průměrného člověka‘ – a já takového ještě nepotkal.

Volné váhy jsou nejpřirozenějším, nejvšestrannějším, nejbezpečnějším, nejefektivnějším a nejúčinějším nástrojem pro trénink. 

  • Pavel Tsatsouline, Power to The People, 1999. 

 


 

Chceš se hýbat lépe, dostat se do kondice, zesílit?

Pošli nám email pomocí formuláře níže a rezervuj si zkušební lekci ZDARMA!

• Krok 1: Rozhodni se, do kterého KB5 Gymu se chceš přijít podívat. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy, tenisky anebo bos.

• Krok 2: Rezervuj si lekci ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat. Domluv se na první lekci ještě dnes! 

    Jméno a příjmení

    Tvůj email

    V kterém KB5 Gymu chceš přijít na zkušební lekci ZDARMA? (Praha 3, Brno, Hradec Králové, Olomouc, Zlín, Bratislava, Nitra).

    Chystané webináře, semináře, certifikace a další akce!