Vsadím se, že se tento cvik stane okamžitou hitovkou všech kanclů a home office, nemluvě o tom, že bych ho rozhodně zavedl povinně do škol. 

Kafíčko fajn, silné ristretto si dám rád, ale proto, že mi káva voní a chutná – ne abych se “nakopnul”.

Red Bull nikdo nepije, omluvte tedy clickbait v titulku, ale aby čtenáři článek rozklikli, bylo tam dát třeba nějakou kontroverzní chemikálii, že.

Další možností nakopnutí je poprosit kámoše thajboxera, ale i to je nejen nepraktické, ale navíc i poněkud bolestivé…  “Nakopávač”, který vám představím v dnešním článku, je však zadarmo, vždy a všude k dispozici.

Ale nejprve příběh.

Vyprávěnka o Sloních dřepech

V indických školách se jako jako trest pro zlobivé parch… děti s poruchami pozornosti! používá takový legrační trest – místo toho, aby šli na hambu, anebo dostali rákoskou (v buddhistické literatuře známé jako no-selfie stick), se musí chytnout za uši a udělat několik (desítek) dřepů. Vypadá to celkem pitoreskně, všichni se jim smějí…

…ale zjistilo se, že děti, které zlobí, usínají, chodí pozdě atp., a jsou často „trestány“, mají lepší studijní výsledky! 

(Odbočka pro žáky KB5 Gymů: Všimli jste si, že ti, co chodí na lekce pravidělně pozdě, dostávají motivační úkoly, pekelně zesílí, že Karle?)

“Sloní dřepy”, jak jsem je nazval, se však v Indii nepoužívají jen jako trest, ale i jako modlitba k indickému božstvu Ganapati, které dle tradice pomáhá odstranit překážky a zahrne svého uctívače moudrostí a úspěchem. Hinduisti zřejmě vědí, že bohové pomáhají těm, kdo pomáhají sami sobě… Uctívači Ganapatiho v chrámech dělají 18, 108 až 1008 (!) opakování – dřepovací rituál se jmenuje Thoppukaranam – jméno “Sloní dřepy” je každopádně pravděpodobně k zapamatování jednodušší. 

KB5: Sloní dřepy

Sloní dřepy – tradice a moderní věda

Anekdotické výsledky se dostali až do rukou vědátorů – “Sloní dřepy” prošly sadou různých měření a testů v zatím asi půltuctu studií, na téma “Sloních dřepů” byla napsána i kratší kniha, ale značně esotero psychadelické čtení, proto na ní nebudu odkazovat. Dřepy jsem každopádně vyzkoušel, a byl jsem více než překvapen energizujícím efektem jak pro tělo, tak mysl. 

S taháním za uši jsem se mj. setkal při svých studijních pobytech v Číně (odkud mj. postuji i tento článek), ale kombinaci tahání za uši + dřepy jsem nikde v Číně neviděl. Účastníci populárního semináře Neigong vědí, že je to jediný nečínský cvik, který v rámci tzv. “metod zdravé životosprávy” (Yang shen fa) na semináři vyučuji. 

Dost povídání, pusťte se do cvičení – věřím, že vás solidně nakopne, a když ne, tak budou mít kolegové v práci anebo spolužáci srandu (a pár desítek dřepů denně rozhdoně neuškodí).

“Sloní dřep”: Lepší nakopávač než kafe nebo Red Bull | KB5

 • Úkol: “Sloní dřepy”
 • Počet opakování: 14 anebo 21
 • Frekvence: 3x denně

Chceš se hýbat lépe, dostat se do kondice, zesílit?

Pošli nám email pomocí formuláře níže a rezervuj si zkušební lekci ZDARMA!

• Krok 1: Rozhodni se, do kterého KB5 Gymu se chceš přijít podívat. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy, tenisky anebo bos.

• Krok 2: Rezervuj si lekci ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat. Domluv se na první lekci ještě dnes! 

  Jméno a příjmení

  Tvůj email

  V kterém KB5 Gymu chceš přijít na zkušební lekci ZDARMA? (Praha 3, Brno, Hradec Králové, Zlín, Bratislava, Nitra).

  Chystané webináře, semináře, certifikace a další akce!