Slunce, seno, kettlebell - stejně, ale jinak: KB5 Camp 2016


<p data-wpview-marker=.

Parádní akce intenzivně našlapaná jak důležitým opakováním pevných základů, tak množstvím nových informací!

A přišlo i na nové cviky. Navíc to pro mě po dvou a půl letech s kettlebell byla příležitost potkat silné lidi z KB5, s nimiž se stýkám kvůli vzdálenosti jinak jen virtuálně – neustále sledující články a sociální sítě a cvičící samotářsky doma v ložnici nebo v temném koutu fitka plného strojů.

Na programu bylo 5 tréninkových+výukových bloků – dopolední vždy 9-12: a odpolední 16-19.

Čtvrtek
Příjezd, ubytování, úvodní informace, večeře…

Pátek

V pátek jsme zopakovali KB1, tedy standardní varianty pohárového dřepu, swingu a get-upu, a pak se pustili do pokročilejších levelů.

Odpoledne jsme si zkusili různé pokročilé varianty swingu a get-upu, abychom byli schopni cvičit “stejně, ale jinak”. Minimálně Gladiátor get-up je něco, co určitě začnu občas zařazovat, protože je pro mě náročnější na stabilitu. Swingy s úkrokem do strany jsem zařazoval už dřív a budu v tom pro zpestření pokračovat.

Hodně zajímavá sekce campu byl antifragilní blok z Pavlova programu Antifragile STRONG!. Ta byla ve znamení rozšíření naší “mezisíly” a buffer zóny odolnosti proti zranění. Takže jsme záměrně porušovali některá již důkladně zažitá pravidla tak, aby tělo zesílilo i v ne 100% stabilních a řekněme pro zvedání železa nepreferovaných pozicích. Ať už šlo o zvedání železa ze země, dřep či páku a get-up.

Důležitá poznámka, že s lehčí váhou mohou tyto varianty působit příznivě pro rozcvičení drobných zranění/bolestí (pokud lékař neřekne jinak!) zazněla možná okrajově, nicméně o to víc mě oslovila. Proč? Tři týdny před campem se mi ozývala neustupující bolest ramene v některých pozicích ruky, a tak jsem se trochu obával, jestli intenzivnější třídenní camp rameno ještě nezhorší… Přesto, že s každým dalším cvičebním blokem se únava hromadila a svaly se začaly ozývat (samozřejmě ne izolovaně, ale pěkně všechny dohromady :-D), na konci campu bylo rameno ok a bez bolesti. Tento efekt přičítám právě sekci Antifragile STRONG!

KB5 Camp pro začátečníky a pokročilé

Sobota

Sobota dopoledne ve znamení pro mě nových cviků: windmill (aneb vystrečuj si kyčlééé :-) a přes windmill v get-upu a jeho variantách jsme se dostali k bent pressu, díky kterému se dají nad hlavu dostat jednou rukou rekordní váhy. V sobotu to pro mě bylo “dost au” – zkrácené hamstringy mi trochu rozpalovaly stojnou nohu, o které jsme museli nahlas a jednohlasně slíbit, že zůstane naputá. Cvičení většinou probíhalo ve stylu “I go, you go”, což znamená samozřejmě vyklepávat končetiny a neustále se pohybovat, když zrovna cvičí kolega. A pokud si stíníte proti ostrému slunci s rukou na čele, abyste mohli sledovat cvičícího kolegu, najdou se i hodní instruktoři, kteří vám nabídnou svou ruku jako stínítko s laskavým pobídnutím: “Hele, já ti to podržím a ty vyklepávej!” :-)

Odpoledne opáčko bent pressu a vzhůru na snatch – po půl hodině Justys dovedla do snatche i ty, kteří nikdy nesnatchovali a mohli jsme se věnovat jeho ladění, co nám ruce stačily. Já jsem dostal několikrát upozornění na málo hluboký kyčelní ohyb při zahození, za což díky, protože to byla pravda :-) Jen na to myslet a hned je to ok.

Po snatchi přišlo super skupinové cvičení. Ovšem následná závěrečná téměř hodina nás některé přivedla do pekla silového streinku/Power strečinku. Během nekonečných sérií jsem zaslechl i hlasy, které by raději šly hodinu snatchovat. To byla chvíle, kdy jsem odhalil svou slabou stránku a Pavel si všimnul stavu mých extra zkrácených hamstringů – bylo to vidět nejen na mých nohou, ale i v mé tváři :-) Po skončení power stečinku nás čekaly už “jen” dva úkoly – dokázat se zvednout ze země a odnést kettlebell do budovy.

Kettlebell hokejový deadlift

Neděle

Nedělní cvičební blok byl věnován opakování všech cviků a důležitých informací z uplynulých dní. Únava přibývala, ale elán a dobrá nálada neubývala. Závěrečnými “cirkusovými siláckými kousky” jsme si princip silového tréninku zrekapitulovali v analogii k cirkusovým siláckým vystoupením – neselhat, nezranit se, ale ohromit diváky a přitom zůstat čerství, abychom mohli vystoupení ve stejné kvalitě opět zítra opakovat.

Po příjezdu domů jsem si večer dopsal své poznámky k jednotlivým dnům, důležité myšlenky a popis jednotlivých cviků dokud je mám v hlavě. Pak už jsem měl energii jen na teplou vanu zakončenou ledovou 3 minutovou sprchou a spánek.

Takže KB5Camp doporučuju!

Zdar a sílu!

Zbyněk

Pozn. redakce: Děkujeme za report! Zbyněk má mj. na svědomí spuštění KB5 Fóra – sledujte jeho tréninkový log ZDE!


 

Chceš se hýbat lépe, dostat se do kondice, zesílit?

Pošli nám email pomocí formuláře níže a rezervuj si zkušební lekci ZDARMA!

• Krok 1: Rozhodni se, do kterého KB5 Gymu se chceš přijít podívat. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy, tenisky anebo bos.

• Krok 2: Rezervuj si lekci ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat. Domluv se na první lekci ještě dnes! 

    Jméno a příjmení

    Tvůj email

    V kterém KB5 Gymu chceš přijít na zkušební lekci ZDARMA? (Praha 3, Brno, Hradec Králové, Zlín, Bratislava, Nitra).

    Chystané webináře, semináře, certifikace a další akce!