Kettlebell get-up je tak daleko od sezení na rotopedu či na fitness strojích, jak je jen možné být. Naučí vás nejen hýbat se dobře, ale i hýbat se silně.

Vstávání ze země vyžaduje zároveň mobilitu, stabilitu a sílu – ketlebell get-up je jedním z ideálních kompaktních testů, odhalující deficity našeho těla, levo-pravé asymetrie, dysbalance, slabé články řetězu. Vsadím svou kettlebell, že zjistíte, že na jednu ruku jde ta či ona fáze celkem sama, na druhou ruku jde o poznání hůře. Vaším úkolem je symetrický get-up na obě ruce – jak tu silnou, tak tu silnější. Vyberte se problematickou fázi a procvičujte ji znovu a znovu – nejprve bez zátěže, pak s botou, lehčí kettlebell a následně i kettlebell těžší.

Legenda praví, že staří mistři silového tréninku naučili své učedníky jako jeden z prvních cviků právě get-up – a neučili je nic jiného, dokud jejich žáci nebyli schopni s absolutní kontrolou a perfektním pohybem provése get-up se 100 librovým závažím – řekněme tedy s 44 kg kettlebell. Jako mimimum doporučujeme 16 kg pro dámy a 32 kg pro muže – 5 krásných get-upů na levou i pravou stranu, odcvičených po jednom, a to za 10 minut. Jedná se o tzv. “Simple” standard z programu Kettlebell: Simple & Sinister, podrobně shrnutého ve stejnojmenné knize Pavla Tsatsoulina, která zanedlouho vyjde v češtině. “Sinister” cíl na get-up je pak 24 kg pro ženy a “Bestie”, tj. 48 kg. pro pány.

Dan John uzavírá: “[Get-up] je pohyb pro celé tělo, který nemá konkurenci, zajišťuje kompletní trénink v jednom, dlouhém pohybu. Může vás připravit na utkání v zápase nebo znovu naučit staršího člověka znovu se hýbat. Řeknu to jasně ještě jednou: Cvičte get-up!”. A náš učitel Pavel Tsatsouline dodává: „Dan rád říká, že tělo sportovce je ‚jeden celek‘. Kettlebell get-up je to, co dává ony malé části do onoho jednoho velkého celku.“ Takže vstávat (get-up) a cvičit!

Cvičební program:

– pracujte nejprve na perfektní technice, pak teprve přidávejt na zátěži.

– cvičte série/opakování get-upu se zátěží: 5 singl opakování na každou ruku – 1 na levou, 1 na pravou, 1 na levou, 1 na pravou, 1 na levou, 1 na pravou, 1 na levou, 1 na pravou, 1 na levou, 1 na pravou, hotovo

– jak často? klidně každý den. V případě únavy si vezměte cca. o 2 váhy lehčí bell, ale dejte si vkaždé fázi get-upu extra pauzy – 10 sekund.

– kompletní program na swingy a get-upy naleznete v knize Kettlebell: Simple & Sinister (Jednoduše a nekompromisně), která zanedlouho vyjde v češtině

– doražte na seminář Cvičení s kettlebell pro začátečníky: Simple & Sinister, kde se cvik a řadu dalších kvalitně naučíte!

 


 

Chceš se hýbat lépe, dostat se do kondice, zesílit?

Pošli nám email pomocí formuláře níže a rezervuj si zkušební lekci ZDARMA!

• Krok 1: Rozhodni se, do kterého KB5 Gymu se chceš přijít podívat. Nepotřebuješ žádné speciální oblečení ani vybavení – stačí tričko, kraťasy, tenisky anebo bos.

• Krok 2: Rezervuj si lekci ZDARMA. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti či kondice – jen chuť se sebou něco dělat. Domluv se na první lekci ještě dnes! 

    Jméno a příjmení

    Tvůj email

    V kterém KB5 Gymu chceš přijít na zkušební lekci ZDARMA? (Praha 3, Brno, Hradec Králové, Zlín, Bratislava, Nitra).

    Chystané webináře, semináře, certifikace a další akce!