Hubnutí a nejčastější dotazy: Chci zhubnout …co třeba aerobik, Zumba, jumping, Pilates?
Máte-li čas 5x-6x týdně, dvě tři hodinky denně, aerobik a jiné podobné aktivity jsou pro hubnutí „super“ volba! Anebo tančete jak o život, či se procházejte po městě sem a tam – energetický výdej je totiž bohužel zhruba stejný.
„Cože? Myslela jsem že“… Já vím! Teď už vám je asi jasné, že na aerobiku je štíhlá pouze instruktorka, která vede lekce 3 hodiny denně. Během aerobní aktivity totiž spalujete kalorie jen během cvičení – řekněme plus mínus 200 kalorií za 45 minut. Půlka bagetky a veškeré úsilí ohledně hubnutí je pryč, za půl minuty (!). Co více – v zásadě okamžitě po tréninku se váš metabolismus opět vrátí na normál a to znamená – konec spalovaní tuků, konec hubnutí. A přínos tohoto typu cvičení pro zlepšení síly, anaerobní kapacity, mobility, aktivní flexibility, síly „jádra“ atd.? Nula celá nic. Ve cvičení by přeci nemělo jít „jen“ o hubnutí.
(Ostatně, víte jak vzniklo slovo aerobic? Koncem 70. let se sešlo pár fitness trenérů, a řeklo si: Když si za to hopsání zleva doprava budeme říkat tolik peněz, musíte to nějak zajímavě nazvat… co třeba aerobic?:-)
Já ale chci zhubnout – jak na hubnutí?
Stravu teď necháme stranou (je samozřejmě pro hubnutí velmi důležitá), recept co se týče cvičení a hubnutí je jednoznačný – získat více metabolicky náročné svalové hmoty a tedy celkově zrychlit metabolismus. Cca. jeden kg svaloviny navíc spálí za jediný den tolik tuků, co 45 minut aerobiku. Hubnutí v leže na pohovce. To je docela fér nabídka, co říkáte?
Jaký druh cvičení tedy pro hubnutí vybrat?
Silový trénink, tj. posilování, zrychlí váš metabolismus na další den či dva po tréninku. Podle moderních výzkumů je pro hubnutí ideální – tuky spalujete nejen během tréninku, ale i během následujících hodin a dnů, třeba doma v křesle s knížkou v ruce. Nejenže ušetříte čas, ale rychleji a trvaleji dosáhnete kýženého efektu hubnutí (tj. spalování tuků), nehledě na x jiných „bonusů”, které vám silový trénink přinese. Hubnutí bez hladovek a diet! Bojíte-li se, že se z vás stanou kulturistky/babochlapy, mohu vás jen uklidnit – je to další z častých mýtů ohledně silového tréninku. Závisí na zvolené metodě!
Pokud máte v týdnu na cvičení čas 2x-3x týdně, 45 minut až hodinu, funkční silový trénink je pro hubnutí jasná volba! Nástroje? Funkční trénink není o žádných high-tech novinkách, po kterých za rok ani pes neštěkne – preferujeme především posilování s vlastní vahou, kettlebells a velkou činku atd. Nejde nám „jen“ o zábavu a dobrý pocit, ale především o výsledky!
Nezapomeňte však, že se nezlepšujete na tréninku, ale mezi jednotlivými tréninky – když zvýšíte počet tréninků týdně nebo jejich intenzitu, je třeba prodloužit i čas na odpočinek!
O autorce: Justyna K. Macková vede cvičení funkčního tréninku pro dámy, ženy a dívky v Praze. Pro další informace navštivte její web na www.funkcnitrenink.cz.
Hezky účelově napsaný článek.
Je-li účelem, aby si dámy uvědomily, že je to s hubnutím jinak, než jim cpou do hlavy masmédia, tak doufáme že svůj účel splnil :-)
Jde o to, že těžký/intenzivní trénink bez dostatečné aerobní kapacity není žádné terno a v článku opovrhovaný aerobik je stejně vhodný pro rozvoj aerobní kapacity jako např. běhání. Celkový rozvoj jak anaerobní, tak i aerobní kapacity povede k lepším výsledkům, než samotný an/aerobní trénink.
O důležitosti aerobního/anaerobního tréninku není pochyb, pochyby jsou o celkovém přínosu aerobiku a podobných cvičení – ten je de facto nulový, necvičí-li se 5x týdně a více. Podvod jménem aerobic (ano, je to podvod na klientovi!) je zdokumentován x studiemi, které jsou y let známé. To že to u nás nikdo neví (nebo nechce vědět?) je věc jiná.
Běhání – opět si dovolíme nesouhlasit. S běháním je problém jiný – obzvláště u žen (zkuste si vygooglit tzv. Q-úhel). Špatnou obuv, špatnou techniku běhu, povrch, statistiky zranění u běžců apod. ani netřeba zmiňovat. Chůze a běh jsou amozřejmě základní pohybové vzorce, ale cvičenec si musí zasloužit běhat (= žádé asymetrie, žádné dysbalance, správná technika, vhodná obuv atd.). Průměrnému klientovi, který chce zhubnout NELZE běhání svědomitě doporučit.
Článek je však především o přínosu silového tréninku, ne jen o kondičním tréninku. Mnohem lepších výsledků – v tomto konkrétním případě zhubnutí – lze dosáhnout rychleji, lépe, s méně investovaným časem a s x „bonusy“ – aktivní flexibita, mobilita, funkční síla, včetně zlepšení jak anaerobní, tak aerobní kapacity. Platí pro klienty všeho druhu, včetně seniorů či osob ve velmi špatné fyzické kondici.
Na serveru uveřejníme ještě spousty „kontraverzních“ článků – kontraverzních však asi jen u nás. Fitness obor je u nás bohužel lidově řečeno sto let za opicema, dávno známé studie nikdo nebere v potaz, zahraniční literaturu nikdo nesleduje, jediné co letí jsou nové „hitovky“ (Zumba, Jumping apod.) a nákup certifikátů na provozování těchto hitovek. Zábavný přínos těchto aktivit nikdo nepopírá, ale naši klienti mají zájem především o výsledky!
Zaujal mě Váš článek. Mohl by mě někdo odkázat na výše zmiňované studie týkající se efektivnosti aerobicu apod. Děkuji,
Jana
zdroju je spousta, doporucime napr. zajimave clanky
http://www.t-nation.com/readArticle.do?id=1526539
(s odkazy na studie)
nebo
http://www.bodybuilding.com/fun/alwyn8.htm