Cvičení s velkou činkou pro začátečníky: PTTP

Základy posilování s velkou činkou: PTTP

Velká činka patřila odnepaměti spolu s jednoručkami, kettlebells, clubbells a dalším „železem“ k nejpoužívanějším nástrojům silového tréninku. Vše změnil začátkem 19. století Alan Calvert (autor „bible“ jménem Super-Strength), Milo Bar-Bell Company a jejich nakládací činka.

Powerlifteři a vzpěrači patří jsou bez jakýchkoliv diskuzí nejsilnější sportovci na planetě – powerlifting i olympijské vzpírání jsou však konkrétní sportovní disciplíny, ne nutně vhodné pro obecný silový a kondiční trénink. Otázkou druhou je dlouhá výuková křivka (snatch, clean a jerk… ) či další nutné speciální vybavení (power rack, speciální podlaha… ).

Jak tedy co nejlépe využít velkou činku pro obecnou silovou přípravu? Pavel Tsatsouline říká… Power to the People, síla lidu! 2 old school silové cviky pro nevzpěrače: Tah a tlak –  deadlift (DL) a bench press (BP), přesně dle systému školy StrongFirst.

Jednoduché, bezpečné, superefektivní – rychlé výsledky a zesílení, a to bez speciální podlahy, power racku, tréninkového partnera, těsných oblečků a steroidů!

Funkční síla a přenos do atletických dovedností – běh, sprint, kop, úder, strh, odpal… (doplň si sám)!

Barbell Deadlift (DL)

  • spodní tah: bezkonkurenční numero uno silových cviků s velkou činkou
  • posílení celého těla od pat až do konečků prstů, top cvičení na sílu zad – „záda jsou pro liftery to co biceps pro kulturisty“ (Randall J. Strossen PhD, editor časopisu MILO magazine)
  • Netřeba power rack,tréninkový partner ani týdny a měsíce „deadlift je odpovědí pracující třídy na dřep“ (Pavel Tsatsouline)

Barbell bench press (BP)

  • horní tlak: favoritní horizontální press dneška, který i za minimální investice umožní maximální zlepšení
  • bezpečný (a těžší!) bench press pro sílu celého těla, silnější ruce, zdravější ramena – žádné sádlokozy
  • „moderní“ tajemství Louis Simmonse a dalších powerliftingových es z Westside Barbell Clubu

Cvičení s velkou činkou pro začátečníky: PTTP

Power to the People: Základy posilování s velkou činkou, zkráceně PTTP, je nejen o výběru minima cviků pro maximální výsledky, ale i konceptech silového tréninku obecně, pocházející ze systému cvičení old school siláků a lifterů jakož i „moderní“ StrongFirst metodiky Pavla Tsatsoulina: “Předzpevnění”, “svalová iradiace”, “zazipování”, “vklínění”, “mezikončetinová koordinace”, “silové dýchání”, “aktivní stažení” a dalších speciální „fígle“.

Lepší výsledky za kratší čas, zdravé tělo a především funkční SÍLA!

Součástí semináře PTTP je kromě progresivní výuky cviků a principů v pozadí i jasný a stručný „blbuvzdorný“ tréninkový plán – nejnovější, aktualizovaná verze PTTP 2.0!

 

PTTP – často kladené otázky

Co je lepší – kettlebell, velká činka, nebo posilování s vlastní vahou?

Nejlepší je Ferda Mravenec. OK, vážně, posilování s vlastní vahou vám dá nutný základ (ovládat vlastní tělo, pak teprve externí zátěž!) – činkař může být silný jak ďas, ale tlusté prasátko; posilování s vlastní vahou vám dá jasné měřítko, jak na tom jste ohledně tzv. relativní síly (vy vs. vaše váha). Nejvíce muziky za málo peněz? Jednoznačně kettlebell (mobilita, flexibilita, různé typy síly, cardio… ). Maximální síla? Vítězí velká činka. Odpověď je tedy jasná – ideálně cyklovat!

Co máte proti powerliftingu a vzpírání?

Nic – respekt! Máte-li možnost se učit od dobrého (!) coache, činku, power rack (klec), dobré sparring partnery a chcete-li soutěžit, fajn, do toho!

Powerlifitng i vzpírání jsou však konkrétní sportovní disciplíny s konkrétními cíli a fígly, které slouží k jejich dosažení – zvednout více nutně neznamená být silnější. PTTP je vzpěračský program „obecné fyzické přípravy“ pro nevzpěrače – krátká učební křivka, minimum vybavení, rychlé zesílení, a to s ohledem na funkční pohyb a zdraví.

Proč ne zadní dřep?

Powerlifterský dřep je velmi technický lift, trvá poměrně dlouho se jej naučit, je potřeba power rack a tréninkový partner, navíc nejde do kompletní kyčelní extenze, tak důležité pro de facto všechny sportovní discilíny. Necháme si jej na později.

Proč ne military press?

Military press je bez debat vynikající cvik, každopádně je třeba se naučit clean, anebo mít power rack. Necháme si jej na později.

Proč ne olympijský snatch nebo clean a jerk?

Elitní cviky se železem, vo tom žádná – ale – 99% z vás na to nemá mobilitu, flexibilitu ani dostatečný silový základ. Pekelně dlouhá učební křivka, potřeba speciální podlaha, pogumované kotouče atd. atd. Vysoká škola – je dobré mít ambice se na ní dostat – zatím však uzávorkovat a makat na základech!

Proč ne Barbell TGU, Side Press, Bent Press, jednoruční deadlift, Jefferson Lift, Steinborn Lift a další super old school cviky?

Palec nahoru – ale nejdříve pořádné základy, ok? Od bilaterálních cviků k unilaterálním, od těch nejjednodušších až k těm pokročilým.

Pokud se vám článek líbí a chcete podpořit naší publikační činnost, přidejte prosím komentář, klikněte prosím na „Tweet“ nebo „to se mi líbí“!

 

Aktuální rozpis chystaných kurzů a seminářů v ČR naleznete v kalendáři plánovaných akcí anebo níže:

[events_list]