Page 1 of 3

Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Posted: Mon 03. Aug 2015 17:36:59
by Kubajs00
Ahoj,

neměl již někdo příležitost přečíst novou knihu Nevíte co jíte od Petra Fořta? Pokud ano, stojí to za to? Vyjadřuje se k paleo/primal/low-carb stravovacím stylům? Odvrací se od svých předchozích názorů, které byly spíše high-carb-low-fat?

http://neoluxor.cz/popularne-naucna/nev ... e--218951/

Díky

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Posted: Tue 04. Aug 2015 12:05:20
by PM
Petr Fořt a jeho knihy jsou pro mě zmatený miš-maš, jeho podpora projektů typu Svět zdraví vyloženě zklamání.

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Posted: Wed 05. Aug 2015 9:47:47
by Kubajs00
Díky za názor. Inu, asi si to budu muset přečíst :)

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Posted: Wed 05. Aug 2015 11:51:38
by JKP
Me prijde z tech televiznich "ekspertu" jako jeden z tech lepsich. Coz je ale bohuzel velmi chaba utecha a zadna pochvala. Nekdy se mi zda, ze dobre vi, ale boji se to rict naplno a tak radsi hlasa jen drobny posuny od mainstremu, aby si nevydesil divaky... Mozna to k necemu je pro lidi s panickou hruzou z necekanejch informaci a vetsich zmen, ale pokud ji nemas, jsou imho podstatne lepsi zdroje...

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Posted: Wed 05. Aug 2015 13:52:19
by JKP
Jo zapomněl jsem dodat, že konkrétně tohle jsem od něj nečetl.

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Posted: Wed 05. Aug 2015 20:59:05
by Kubajs00
Nee, z toho panickou hrůzu asi nemám. Takové ty klasiky jako Primal Blueprint a Jídlo na prvním místě přečteny mám a snažím se žít paleo/primal.

Spíš mě zajímalo, zda se Fořt natvrdo odchyluje od mainstreamu (který pomáhal vytvořit) či nikoliv a zda (s ohledem na svoje doktorství) nepodává low-carb systémy nějak systematičtěji a vědečtěji. Když jsem od něj dříve (když mi bylo 15, tj. moje porozumění bylo spíš menší :) ) četl Sportovní výživu, tak mi jeho závěry přišly opravdu zajímavě a srozumitelně vysvětlené. To nemění nic na tom, že ty tehdejší závěry jsou asi překonané.

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Posted: Thu 06. Aug 2015 7:35:22
by Petr N
Určitě stojí za přečtení tento rozhovor: http://rungo.idnes.cz/odbornik-na-vyziv ... behani_fro
Petr Fořt poctivě přiznává: "za celá desetiletí výzkumu se ještě nepodařilo ani sportovním fyziologům, ani vědcům, zabývajícím se výživu populace, definovat, co to ta „správná výživa“ vlastně je."

A to je ten důvod proč se nemá cenu stravou přehnaně zabývat. Stejně nemáte jistotu, že ten či onen směr je opravdu ten správný. A nemáte šanci se v tom vyznat, protože jeden expert tvrdí, že je něco tak a druhý tvrdí naprostý opak. A oba to podloží studií, zkušenostmi, praxí...

Nejlepší je jíst čerstvou, sezónní, lokální stravu, co nejméně pokaženou člověkem a budete zdraví a fit. Není potřeba v tom hledat nějakou vědu.

A pokud chcete něco striktně omezit či vyřadit, viz. paleo apod. tak to nedělejte podle knížek, ale zjišťujte co vám dělá a nedělá dobře. Stejně záleží jen na tom jak strava působí na Vás konkrétně. A ne na tom co je napsané v knížkách.
Např. já jsem jedl ve spoustu vajec, másla a málo obilovin už v době, kdy mi všichni okolo říkali, že za pár let skončím s infarktem (cca 5-6 let zpátky). Kdybych poslouchal odborníky, výživové poradce... tak jsem jedl úplně špatně.
Díky tomu, že jsem poslouchal svoje tělo a používal zdravý rozum jsem se zbavil vysokého cholesterolu, neléčitelného ekzému, únavy a asi 8 kg přebytečného tuku. Tím se nechlubím spíš jen ukazuji jak se dá spoléhat na rady z podobných knížek a výživových specialistů.

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Posted: Thu 06. Aug 2015 9:26:25
by Milan
Petr N wrote: Nejlepší je jíst čerstvou, sezónní, lokální stravu, co nejméně pokaženou člověkem a budete zdraví a fit. Není potřeba v tom hledat nějakou vědu.

A pokud chcete něco striktně omezit či vyřadit, viz. paleo apod. tak to nedělejte podle knížek, ale zjišťujte co vám dělá a nedělá dobře. Stejně záleží jen na tom jak strava působí na Vás konkrétně. A ne na tom co je napsané v knížkách.
.
Tak pod to se podepíšu! :-)

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Posted: Thu 06. Aug 2015 10:56:58
by Kubajs00
Ano, platí, že je lepší jíst lokálně/sezónně/čerstvě a nejméně pokaženou stravu. Problém je, že ji často prostě nepoznáme (viz kauza sklizeno).

Dělat věci podle knížek je imho rozumná varianta. Problém spoléhání se na vlastní pocity je ten, že to jsou...ehm ehm...pouze vlastní pocity - viz Fořtovo přiznání, že lepek asi škodí, ale není to moc znát. Takových případů je hodně (já např. neviděl, tj. nepociťoval, že mi kouření škodí, ale přesto věřím tomu, když mi někdo řekne, že to škodí). Málokdo má tak vyvinutou intuici, aby poznal, co mu škodí. Důvodem je mimo jiné to, že většina věcí škodí hrozně málo, ale ve velkém objemu hodně. Jinými slovy tvrdím, že to, že se cítí někdo subjektivně skvěle nic nevypovídá o tom, jak dobře je na tom zdravotně.

Také mi trochu vadí onen krapet banální argument "jojo, každej jsme jinej, panimámo". Ano, každý jsme nějaký, ale většina lidi má metabolismus úplně stejný. Resp. většina zvířat v rámci jednoho živočišného druhu má metabolismus stejný a většina zvířat v rámci jednoho druhu tak jí to samé. Nerozumím tomu, proč by to u lidí mělo být jinak - myslím to jako opravdickou otázku.

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Posted: Thu 06. Aug 2015 11:03:09
by Kubajs00
Ještě si dovolím dodatek k tomu nespoléhání se na závěry výživových poradců. Skutečnost, že výživový styl A (samo-naordinovaný) u Vás vedl k dobrému závěru (nízký cholesterol apod.), neznamená, že výživový styl B (naordinovaný někým jiným, např. výživovým poradcem) by u Vás nevedl k ještě lepšímu závěru.