Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Cviky, tréninkové programy, tipy a triky, otázky a odpovědi
Petr N

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Post by Petr N » Tue 18. Aug 2015 8:58:52

JKP wrote:Vyzkoušet všechno na sobě by bylo samozřejmě nejlepší. Ale vzhledem k tomu, kolik by toho musel člověk zkoušet, samozřejmě jedno po druhým i v kombinacích a všechno z hlediska akutních účinků i těch kumulovanejch za dlouhou dobu, není reálný to zvládnout... Proto je důležitý z něčeho rozumného vyjít (a pak si to samozřejmě doladit podle sebe, to už reálný je, osobně to nechávám i na situaci - beru to, co jsem se o stravě naučil, ať četbou, tak pozorováním reakcí svého těla, spíš jako informaci o důsledcích, než jako nějaká striktní pravidla. Takže jedna a ta samá potravina mi v určitý situaci může stát za to a v jiný ne...).

PS. pokud někdo jí kvalitní maso a vejce, nemusí řešit, jestli je vegan. Není (((-;
Problém je, z čeho rozumného chceš vycházet, když ještě nedávno ti stejní odborníci doporučovali velké snídaně, jíst 6x denně a omezovat živočišné tuky. Dnes ti stejní lidé popíší několik stránek důkazů a důvodů proč nesnídat, proč nejíst 6 jídel denně a proč jíst živočišné tuky a omezit obiloviny. A vždy se opírají o různé studie, výzkumy atd.
Proto, dle mého názoru, nemá smysl se příliš tady v tom vrtat. A zkoumat každou novou dietu, nový směr apod. Vyzkoušet si na sobě co funguje a co ne až takový problém není. Např. paleo u mě naprosto nefunguje, protože mám pořád hlad, jsem unavený a myslím jen na to jak se najíst. Prostě jen maso a zelenina mi k nasycení nestačí. A největší problém je u snídaně, kdy mi po vejcích (která celý život jím ve velkém) není dobře. Naopak po ovesné kaši s tvarohem a čerstvým ovocem se cítím fantasticky. Na to není potřeba žádné složité experimentování. Zrovna tak k tomu, že večer se nejlépe cítím právě po těch vejcích se zeleninou nebo masem se zeleninou.
A když se takhle cítím skvěle a navíc mám i lékařsky potvrzené zlepšení svého zdravotního stavu (snížení špatného cholesterolu, vyléčení chronického ekzému, zhubnutí tuku...)...

JKP

Post by JKP » Tue 18. Aug 2015 14:26:52

Mně přijde paleo jako dobrej výchozí bod k testování pro lidi, kteří mají problémy s nadváhou a poměrně málo se hýbou. Pro lidi, kteří aktivně sportujou spíš primal. A jak říkám, doladit podle sebe, ideálně číst informace z různých (ale smysluplných) zdrojů a hledat, co mají společné, věci, ve kterých se liší pak testovat na sobě...

Píšeš, že maso a zelenina ti k nasycení nestačí, a z toho děláš závěr, že u tebe paleo nefunguje. Samozřejmě, může to tak být, ale ona je taky otázka, jaký to bylo maso a jaká zelenina. Měl jsi v tom mase a zelenině dost tuku? Jsme na KB5 fóru - posiluješ? Pokud ano, měl jsi dost sacharidů? (dají se získat i z paleo potravin, případně je tu primal s "povolenou" rýží a bramborami) Paleo/primal není jeden striktně daný jídelníček, v rámci těchto směrů se dá stravovat velmi, velmi různě podle toho, jaký má kdo základ v genech, životní styl, pohyb, cíle, atd.

Z toho mála, co o svém jídelníčku píšeš, mi přijde, že jsi (možná nevědomky) udělal opak toho, co píšeš. Vyšel jsi z určité verze palea, zjistil, v čem ti vyhovuje a v čem ne a podle toho to doplnil. Ano, při tom doplňování ses už doporučeními paleo stravy neřídil, ale stejně když tvá popisovaná jídla srovnám s běžnou stravou, je to blíž k paleo jedlíkovi než k průměru populace (nemluvě o extrémech v populaci)...
Nepiják, nekuřák, nemrava.

Petr N

Post by Petr N » Tue 18. Aug 2015 16:35:47

Ano, ale paleo byl jen příklad. Nemluvím tady o konkrétním stylu, ale spíš o tom, že místo nekonečného pitvání různých stylů a často protichůdných informací, je lepší řídit se zdravým rozumem a pozorovat a zjišťovat co u mne konkrétně vede k výsledkům a co ne.
Např. je jasné, že musíme jíst čerstvé, sezónní, ZKUTEČNÉ potraviny, co nejméně poškozené člověkem. Je jasné, že - zváště v čr - musíme zvýšit množství zeleniny, více si hlídat kvalitní bílkoviny a významně snížit sacharidy. Na to vůbec nepotřebuji žádné knihy ani poradce.

Jinak pro ujasnění, já tento názor nepíši proto, abych někoho urážel nebo někomu vnucoval svoji pravdu. Dřív jsem tyto věci dost sledoval a četl a úplně mě iritují "odborníci", kteří včera popsali stránky a stránky o důkazech jak se musí snídat, jak se musí jíst 6x denně... A dnes ti stejní lidé píší stránky a stránky o tom jak je lepší nesnídat, jak nejíst 6x denně... Právě proto jsem zastáncem myšlenky, že univerzální zdravý životní styl neexistuje. A každý si musí najít to co skutečně funguje. A ne se slepě řídit něčím co je zrovna v módě.

P.S. Paleo neodsuzuji. Ale přijde mi zbytečně striktní. A za sebe můžu říct, že snídaně v souladu s tímto stylem stravování mi vyloženě nedělají dobře. A ano používám velmi kvalitní suroviny a zkoušel jsem to dostatečně dlouho. :-))) Nicméně věřím, že někomu tento styl naopak vyhovuje a prospívá.

Nordoern

Post by Nordoern » Fri 22. Apr 2016 7:42:51

Souhlasím s Petrem N a dodám, že postarší atleti či cyklisté v mém okolí, se kterými občas trénuji, se dnešním stravobojům začátečníků diví.

Post Reply