Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Cviky, tréninkové programy, tipy a triky, otázky a odpovědi
Petr N

Re: Petr Fořt: Nevíte, co jíte

Post by Petr N » Thu 06. Aug 2015 11:28:03

Tak to vím docela přesně, protože, když jsem zkoušel zásadně omezit maso a jedl samé těstoviny, celozr. pečivo a zeleninu tak mi právě vznikly zmiňované problémy. Včetně hodně velké únavy.
A stejně tak ale nesouhlasím např. s momentálně velmi moderním stylem paleo. pokud člověk nemá nějakou alergii na lepek apod. není žádný důvod vynechávat sacharidy, obiloviny... Samozřejmě je ale nutné příjem sacharidů držet poměrně nízko. Protože v čr jíme - a pijeme - přemíru sacharidů a hodně málo bílkovin a zeleniny.

Takže místo nekonečného zkoumání různých diet, stylů atd. bych se soustředil na získávání co nejkvalitnější, čerstvé, sezónní a lokální potravy. Nešidit bílkoviny a jíst spoustu zeleniny a ovoce - pokud možno domácí. :-)

JKP

Post by JKP » Thu 06. Aug 2015 11:52:18

Silne alergie (u lepku napr. celiakie) a pod maji jednu "vyhodu" clovek pozna hned, ze mu neco silne skodi (byt nekdy muze byt pomerne narocny zjistit, co to presne zpusobuje). Pokud neco pusobi problemy az pri dlouhodobe konzumaci, je to s tim rozpoznavanim daleko horsi. Clovek casem otupi a mirnejsi neprijemnosti zacne vnimat jako normalni stav (v podstate vubec nevi, jak dobre by mu mohlo byt ...) Bezlepkova dieta rade lidi ulevuje od bolesti kloubu, pomerne s uspechem ji zkouseji i u pacientu s chorobami, ktere by si s lepkem malokdo spojil... zda se, ze lepek skodi podstatne vic lidem, nez jenom celiakum, kteri jsou na nej citlivi extremne... Tady je urcite prostor pro knihy jako inspiraci k tomu, co vubec na sobe zkouset a jak, protozez neceho je treba vyjit. Spousta veci je taky provazana s leccim jinym- napriklad prave sacharidy, jejichz vhodne mnozstvi ve strave hodne zavisi na individualnich faktorech (mnozstvi a typ pohybu, nadvaha/ normalni vaha / prilis nizka vaha, kombinace s jinymi potravinami, zavislost, ...) ktere muze literatura popsat, ale doladit si je clovek musi pro sve potreby sam.
Nepiják, nekuřák, nemrava.

JKP

Post by JKP » Thu 06. Aug 2015 11:55:36

Jinak pro vynechani/silne omezeni vetsiny obilovin duvody jsou, vynechani sacharidu drtiva vetsina paleo autoru nedoporucuje (co vetsinou doporucuji je jejich omezeni oproti prumeru, ktery jich konzumuje extremne mnoho a prizpusobeni jejich mnozstvi pohybu a potrebe/nepotrebe hubnout a zmenu jejich zdroju ve prospech zeleniny a ovoce..., coz opravdu neznamena vynechani - casty omyl)

petkab

Post by petkab » Thu 06. Aug 2015 11:59:32

Nemám diagnostikovanou alergii ani intoleranci na lepek. Přesto po striktním vysazení do 14 dnů zmizel chronický (a občas dost akutní) ekzém, o kterém mi lékaři nedovedli říct, co ho způsobuje. Stejně tak trávící problémy a únava. Za první rok bez lepku a obilovin velký váhový úbytek bez hladovění (přestože jsem už na nějaký váhový úbytek po marných snahách v té době už v podstatě rezignovala), navíc "vyléčen" vleklý zánět (rameno, i když tak samozřejmě na odstranění bolesti mělo i cvičení, které jsem v té době taky změnila).

Jen tím chci říct, že to, že mi nezjistí alergii na lepek ještě nemusí znamenat to, že mi nevadí. Spíš se na to koukám obráceně - prospěje mi nějak, když budu jíst lepek, obiloviny, pseudoobiloviny? Je v nich něco, co nezbytně potřebuju?
Podotýkám, že před touhle změnou jsem rozhodně nejedla jako typický český čuně, ale dlouhé roky na "fitness stravě" - omezování tuků, sacharidy téměř výhradně komplexní atd..

Souhlas s jezením "opravdového jídla".
Petra Bričová, ve FuTr jako doma :-)

cohen

Post by cohen » Thu 06. Aug 2015 12:26:53

Otazka znie, ci jedalnicek "typickeho ceskeho/slovenskeho cunata" nie je lepsi ako "fitness strava" :D

Jedlo velmi neriesim, lebo vzdy sa mozete ocitnut v situacii, ked si velmi nenavyberate. A potom mozete a) zostat hladni, co moze byt v niektorych situaciach az nebezpecne, alebo b) zjest co je, ale odvyknute telo to nemusi zobrat dobre.
Preto zlata stredna cesta - uprednostnovat maso, vajcia a zeleninu, ale nebat sa cukru v rozumnej miere a obcas si dat na ranajky croissant, alebo vianocku s maslom a lekvarom. ;)
Kym mam slaninu a plzen, nepotrebujem antidepresiva. :D

petkab

Post by petkab » Thu 06. Aug 2015 13:48:52

"Fitness stravou" jsem myslela - libové maso, ryby, rýže, zelenina, ovoce, ovesné vločky, nízkotučné mléčné výrobky. Tím, s čím jsem to srovnávala je to, co denně kolem sebe vidím - jídlo z rychlého občerstvení, doma knedlíky s omáčkou, na snídani rohlík se salámem, uzeniny, zákusky, chipsy, cola, slazený limonády...

Ehm, velmi neriesit jedlo z důvodu toho, že si někdy nebudu moct vybrat mi přijde stejný, jako moc necvičit, protože bych se taky mohla dostat do situace, kdy nebudu moc..nebo třeba....si přestat holit nohy, protože až budu stará, tak se k nim nesehnu a bude to vypadat neoholený stejně hrozně :-D

Nežiju život, kde by mě celodenní nejezení ohrozilo na životě a na druhou stranu je spousta věcí, který můžu denně ovlivnit. Tak proč bych to neudělala ;-)
Petra Bričová, ve FuTr jako doma :-)

Petr N

Post by Petr N » Thu 06. Aug 2015 15:05:40

Pod pojmem "neřešit tolik jídlo" jsem myslel pouze to, abych se nenechal vláčet každou knihou, teorií, dietou, které jsou zrovna moderní.
Sebelepší odborník nebo dieta prostě nemůže vyzrát na přírodu. Musíme jíst SKUTEČNÉ jídlo. A samozřejmě pozorovat co mi dělá dobře a co ne. A to se nedá nikde vyčíst, protože každý jsme individualita.
Takže moje doporučení neznělo neřešit jídlo, ale spíš investovat čas a peníze do kvalitního, skutečného jídla. A pokud budete jíst převážně kvalitní maso, vejce, ovoce a spoustu zeleniny tak nemusíte řešit jestli paleo nebo vegan nebo....

Kubajs00

Post by Kubajs00 » Thu 06. Aug 2015 16:00:57

Myslím, že nikdo netvrdí, že sebelepší odborník nebo dieta může vyzrát na přírodu. Spíše se tu přírodu každý lepší odborník snaží nejlépe poznat a ty poznatky aplikovat. Je asi obecně pravda, že je možné zkoušet vše na sobě. Je také obecně pravda, že můžu začít dělat kliky a sedlehy a vidět, jestli mě z toho nebolí ramena a spodní záda. Anebo si můžu přečíst Naked Warrior a vyhnout se chybám a dělat to dobře odzačátku.

JKP

Post by JKP » Thu 06. Aug 2015 22:26:22

Vyzkoušet všechno na sobě by bylo samozřejmě nejlepší. Ale vzhledem k tomu, kolik by toho musel člověk zkoušet, samozřejmě jedno po druhým i v kombinacích a všechno z hlediska akutních účinků i těch kumulovanejch za dlouhou dobu, není reálný to zvládnout... Proto je důležitý z něčeho rozumného vyjít (a pak si to samozřejmě doladit podle sebe, to už reálný je, osobně to nechávám i na situaci - beru to, co jsem se o stravě naučil, ať četbou, tak pozorováním reakcí svého těla, spíš jako informaci o důsledcích, než jako nějaká striktní pravidla. Takže jedna a ta samá potravina mi v určitý situaci může stát za to a v jiný ne...).

PS. pokud někdo jí kvalitní maso a vejce, nemusí řešit, jestli je vegan. Není (((-;

cohen

Post by cohen » Fri 07. Aug 2015 13:49:14

petkab wrote:"Fitness stravou" jsem myslela - libové maso, ryby, rýže, zelenina, ovoce, ovesné vločky, nízkotučné mléčné výrobky. Tím, s čím jsem to srovnávala je to, co denně kolem sebe vidím - jídlo z rychlého občerstvení, doma knedlíky s omáčkou, na snídani rohlík se salámem, uzeniny, zákusky, chipsy, cola, slazený limonády...

Ehm, velmi neriesit jedlo z důvodu toho, že si někdy nebudu moct vybrat mi přijde stejný, jako moc necvičit, protože bych se taky mohla dostat do situace, kdy nebudu moc..nebo třeba....si přestat holit nohy, protože až budu stará, tak se k nim nesehnu a bude to vypadat neoholený stejně hrozně :-D

Nežiju život, kde by mě celodenní nejezení ohrozilo na životě a na druhou stranu je spousta věcí, který můžu denně ovlivnit. Tak proč bych to neudělala ;-)
Moja strava je nieco medzi, aj ked niektore veci jem a pijem len velmi prilezitostne (zakusky, chipsy, kola, limce). A som uplne spokojny, vaha ustalena, zdravicko vyborne. ;)

K rieseniu jedla z dovodu situacie nemoznosti "vyberu" - skor by som to prirovnanie postavil inac: Posilujem, lebo sice silu vacsinu casu nepotrebujem, ale ked ju uz potrebovat budem, tak tam bude a bude uzitocna. A tiez nezijem zivot, kedy by som musel dvihat tazke veci alebo bojovat o prezitie. Skor (ovela skor) sa dostanem do situacie, ked sa na nejakej oslave alebo podobnej prilezitosti musim uspokojit s tym, co je. ;)
Kym mam slaninu a plzen, nepotrebujem antidepresiva. :D

Post Reply