Wim Hof Method

Cviky, tréninkové programy, tipy a triky, otázky a odpovědi
lotbr

Re: Wim Hof Method

Příspěvekod lotbr » čtv 27. črc 2017 7:37:22

Ahoj,
shlédnul jsem nějaké videa o WHM a chtěl bych na ně reagovat z pohledu freedivera.
Ve videích je informace, že hyperventilací se zaplaví tělo kyslíkem, to není pravda. Saturace krve kyslíkem při běžném dýchání je u zdravého člověka 98-99% (kdo nevěří ať si pořídí oxymetr..). Hyperventilací člověk nic nepřidá. Hyperventilací se vyplaví z krve CO2 a krev se stává alkalickou. Tělo na to reaguje, že se stahují cévy. Když je krev alkalická, tak je kyslík ještě těsněji vázán na červené krvinky - nepřechází tedy tak snadno z krve do tkání.
Následná zádrž dechu obsah kyslíku v krvi ještě snižuje, takže ve výsledku je z toho hypoxický trénink, jako podle http://www.hypoxickaterapie.cz/ se všemi benefity na hormonální a buněčné úrovni ale bez drahých přístrojů - zadarmo :)

Obavy o mozkové buňky nejsou na místě. Tělo na nedostatek kyslíku v krvi reaguje tzv. diving reflexem, kdy se stahuje krev z končetin do jádra a hlavní je zásobování mozku. Když to přeženete, tak také ještě není konec poslední obranný mechanismus je tzv. blackout kdy člověk ztratí vědomí aby mozek co nejvíce šetřil ale srdce stále bije. Blackout si absolvoval i sám Wim Hof při svém rekordu plavání pod ledem viz.
https://www.youtube.com/watch?v=DpeM4FNXRsE
situace, kdy ho musí vytáhnout z vody, to je ukázkový blackout - na freediverských závodech je za toto diskvalifikace.

Taková hypoxická terapie by šla i bez hyperventilace ale u většiny lidí je doprovázena bráničními kontrakcemi a není to taková pohoda, jak s hyperventilací. Někdy si zkuste jen tak vydechnout a nadýchat, co to s vámi udělá. To co vás navádí k nadechnutí není nízký obsah kyslíku ale vysoká hladina CO2. Bez hyperventilace byste měli vydržet déle nedýchat než s hyperventilací (kyselá krev s vysokým obsahem CO2 snadněji uvolňuje kyslík do tkání) ale CO2 vás nepustí, pocity budou tak nepříjemné, že se prostě nadechnete.
Tak to je tak asi vše.

Jirka

PS. Ledoborce dodržuju poctivě a je to fajn.

kosmi

Příspěvekod kosmi » stř 23. kvě 2018 8:34:32

trochu starsi tema. ale tenhle post mi trochu nedava smysl.
že se tělo nezaplaví kyslíkem je pouze tvrzení, možná ne možná ano, dogma to rozhodně není.
dá se to změřit oxymetrem? to mi nedává smysl, oxymetr měří saturaci krve, ne buněk celého těla.
Tady je například video z rekordu ve statické apnoe při dýchání čistého kyslíku.

Pokud je saturace krve 98 až 99% a nelze tedy přidal žádný nebo jen minimální kyslík navíc, proč to dělají?
Když ten chlap vydrží nedýchat 24 minut, kde ten kyslík bere?

Když dělám dechové cvičení Wima Hofa tak po 4 a dalším kole cítím brnění v obličeji. Jednou mi brněly i nohy tak že se to skoro nedalo vydržet. (po asi 8 kolech).
Obrázek
Obrázek
Je to takový ten pocit jako když si člověk delší dobu sedí na noze a omezí krevní oběh, pak se zvedne, noha se zaplaví kyslíkem. Tak mě se to občas stává při dechovém cvičení přestože si na nohách nesedím.
Brnění v obličeji, konkrétně horní ret a čelo je po pár kolech skoro vždy.
Jestli je to důkaz nasycení buněk těla kyslíkem? to je otázka.

V knize "Co tě nezabije" píše Scott Carney o výstupu na kilimandžáro. Měli tam sebou oxymetry a někomu klesla saturace. Píše tam že hyperventilací zvýšili saturaci krve. Samozřejmě nešli přes 100% :-) ale vrátili člena do funkčního stavu. Ale ani to není daná věc která by zabrala každému.

Byl bych opatrný s tvrzeními ve smylu "Já jsem freediver a takhle to funguje a takhle ne".
V tomto směru neexistují dogmata, výzkum jde směrem měření, testování, pokus omyl, výkladu výsledků.
100% jistotu ale nemá nikdo.

Spousta lidí propadla WHM a snaží se to používat na kdejakou bizarní nemoc.
Myslím že WHM není žádný všelék ani odpověď na všechno.
Všechno souvisí se vším. Je třeba jít do sebe a poslouchat své tělo a ovládnout svou mysl.

lotbr píše:Ahoj,
shlédnul jsem nějaké videa o WHM a chtěl bych na ně reagovat z pohledu freedivera.
Ve videích je informace, že hyperventilací se zaplaví tělo kyslíkem, to není pravda. Saturace krve kyslíkem při běžném dýchání je u zdravého člověka 98-99% (kdo nevěří ať si pořídí oxymetr..). Hyperventilací člověk nic nepřidá. Hyperventilací se vyplaví z krve CO2 a krev se stává alkalickou. Tělo na to reaguje, že se stahují cévy. Když je krev alkalická, tak je kyslík ještě těsněji vázán na červené krvinky - nepřechází tedy tak snadno z krve do tkání.
Následná zádrž dechu obsah kyslíku v krvi ještě snižuje, takže ve výsledku je z toho hypoxický trénink, jako podle http://www.hypoxickaterapie.cz/ se všemi benefity na hormonální a buněčné úrovni ale bez drahých přístrojů - zadarmo :)

Obavy o mozkové buňky nejsou na místě. Tělo na nedostatek kyslíku v krvi reaguje tzv. diving reflexem, kdy se stahuje krev z končetin do jádra a hlavní je zásobování mozku. Když to přeženete, tak také ještě není konec poslední obranný mechanismus je tzv. blackout kdy člověk ztratí vědomí aby mozek co nejvíce šetřil ale srdce stále bije. Blackout si absolvoval i sám Wim Hof při svém rekordu plavání pod ledem viz.
https://www.youtube.com/watch?v=DpeM4FNXRsE
situace, kdy ho musí vytáhnout z vody, to je ukázkový blackout - na freediverských závodech je za toto diskvalifikace.

Taková hypoxická terapie by šla i bez hyperventilace ale u většiny lidí je doprovázena bráničními kontrakcemi a není to taková pohoda, jak s hyperventilací. Někdy si zkuste jen tak vydechnout a nadýchat, co to s vámi udělá. To co vás navádí k nadechnutí není nízký obsah kyslíku ale vysoká hladina CO2. Bez hyperventilace byste měli vydržet déle nedýchat než s hyperventilací (kyselá krev s vysokým obsahem CO2 snadněji uvolňuje kyslík do tkání) ale CO2 vás nepustí, pocity budou tak nepříjemné, že se prostě nadechnete.
Tak to je tak asi vše.

Jirka

PS. Ledoborce dodržuju poctivě a je to fajn.

lotbr

Příspěvekod lotbr » čtv 26. črc 2018 11:16:02

kosmi píše:trochu starsi tema. ale tenhle post mi trochu nedava smysl.

Statická apnoe na čistém kyslíku funguje tak, že plíce máš jako zásobárnu kyslíku. Ten nepřechází všechen najednou do krve a nevymění se naráz za CO2, probíhá tam difuze. Když se nadechneš vzduchu, tak kyslíku tam je cca 21%. Když máš plíce 5l, tak kyslíku tam máš asi litr. Když dýcháš čistý kyslík, tak máš v plicích 5l kyslíku. Měl bys vydržet 4-5x déle ale nevydržíš protože nesneseš tu koncentraci CO2 v krvi.

Wim Hof metodu bych přirovnal k IHT ale bez přístrojů. https://en.wikipedia.org/wiki/Intermittent_hypoxic_training
Taky poučné čtivo:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bohr_effect

Jako freediver si nedávám patent na rozum ale v tomto případě si nemůžu pomoci https://xkcd.com/386/

Breathe wisely motherfucker.

kosmi

Příspěvekod kosmi » pát 27. črc 2018 12:25:39

ok s tím čistým kyslíkem to dává smysl. Ale nevyvrací (není v rozporu) s tzv nasycením buněk zbytku těla.

Jak je to s tou saturací buněk těla? Oxymetr změří saturaci krve. Ale buněk zbytku těla?
Když tu tvrdíš že se tělo hyperventilací nemůže "zaplavit" (takové hloupé slovo) kyslíkem.

Netvrdím že se mýlíš, ale oxymetem se v tomhle případě dá změřit jen nasycení krve.
Oxymetem nezměříš nasycení plic, mozku, končetin, orgánů nebo čehokoli jiného.

kosmi

Příspěvekod kosmi » pát 27. črc 2018 12:56:09

Jen tak na okraj. WHM není o zádrži dechu :-) Je to prostředek ale ne cíl. To měření kolik vydržím je spíš jen pro spestření a osobně už to při praktikování WHM neměřím.

lotbr

Příspěvekod lotbr » úte 31. črc 2018 21:20:39

Saturace buněk těla. Kyslík se do buněk dostává z krve. Hyperventilací snížíš obsah CO2, což způsobí, že kyslík je v krvi silněji vázán na hemoglobin a do buněk se nedostává tak snadno. Viz. článek na wiki o Bohr efektu.
Jinak nasycení zbytku těla kyslíkem oxymetrem opravdu nezměříš, záleží jak je to podstatné. Tělo jako takové dokáže bez kyslíku docela dobře nějakou dobu pracovat, hůř je na tom mozek.
Myslím, že měření času u WHM je způsob jak zaujmout a namotivovat. Hele, teď si vydržel 2 minuty ve výdechu, tak na Sněžku v -15 v trenkách, je to pak brnkačka, ne? :)
Zajímavější a dražší by to bylo s oxymetrem - postupné zvyšování hypoxie podle nějakého plánu. Ale takhle jak to je to asi stačí, protože to funguje.

stana18

Příspěvekod stana18 » čtv 02. srp 2018 10:38:46

S Wim Hof Method jsem začala někdy v půlce roku 2017. Nejprve dýcháním (řízeným překysličováním) a pak studenými sprchami a ve výsledku studenými koupelemi ve vaně. Vždy po ránu.

Vždy doporovázeno ranní rozcvičkou a protažením po té, aby se člověk zase zahřál a dostal nový příval energie.

Tento rok jsem se vydala přímo za Wimem do Pyrenejí a poprvé si to užila v ledu :D
Sepsala jsem článek o tom, jaké to bylo "koupat se" ve 250kg ledu.

https://podnikanizplaze.cz/wim-hof-metoda/

Přísahala jsem, že ledová voda nikdy. O pár měsíců později jsem se ocitla v situaci, která by z pohledu nezaujatého pozorovatele vypadala hodně absurdně.

38 lidí z 18 zemí světa včetně Austrálie, Indie, Kanady, USA a mnoha evropských zemí přiletělo do Pyrenejí a v malém nafukovacím bazénku se opakovaně nořili na 10 a více minut do ledu.

PM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PM » čtv 02. srp 2018 16:40:59

"připadala jsem si při něm jako na dobrém tripu"

...

Get high, but on you own supply

... atp. je přesně ten důvod, proč jsem s WHM loni po několika měsících každodeního cvičení.

Na dvoudenním kurzu, věnovanému dechu a dechovým cvičením, který jsem na začátku léta absolvoval, Pavel Tsatsouline mj. na toto téma řekl (+-, citace je manuálu):

"Ačkoliv je zde pravděpodobnost hormese v reakci na trénink hyperventilace, např. v cévách, dokud - anebo jestli - další výzkum neidentifikuje tyto anebo jiné benefity kontrolované hyperventilace, které převáží nad negativními vlivy a riskem, StrongFirst ji nedoporučuje."

Proto jsem osobně prozatím uzávorkoval. Osobní cvičení - každého volba. Doporučování - to už je jiná, tam bych byl velmi opatrný. Z tohoto důvodu v rámic KB5 zatím žádné další semináře WHM nechystáme, dokud se nebude vědět více - zodpovědnost.
Pavel Macek

StrongFirst Senior SFG | šéfinstruktor KB5

Zpět na