Wim Hof Method

Cviky, tréninkové programy, tipy a triky, otázky a odpovědi
PM
Kontaktovat uživatele:

Wim Hof Method

Příspěvekod PM » úte 14. úno 2017 11:40:51

Zdar a sílu,

jaké jsou zatím vaše zkušenosti?
Kolik kol dýchání jedete?
Jaké máte průměrně výdrže?
Co cviky?
Co sprchy a další otužování - jak dlouho, jak často?
Přenos do zlepšení imunity, kondice, silových výkonů?
Pavel Macek

StrongFirst Senior SFG | šéfinstruktor KB5

zbynek

Re: Wim Hof Method

Příspěvekod zbynek » pon 20. úno 2017 23:41:44

Tak já začnu se svou zkušeností :-) Téměř před rokem jsem začal s otužováním s cílem připravit se na zimu, abych nebyl nemocí zase na měsíc a půl vyřazen ze seriozního tréninku. Hledal jsem průběžně různé články o otužování a po měsíci narazil na Wima Hofa. Přečetl jsem vše dostupné a začal zařazovat v létě i ledové koupele. Po shlédnutí několika podcastu s Wimem jsem se v září odhodlal vyzkoušet jeho dechové cvičení. Měl jsem trochu obavy, ale hned po první zkušenosti jsem byl nadšený a poznal jsem, co Wim myslí jeho sloganem, že "feeling is understanding"... Po dvou kolech dýchán (tedy cca po 7 minutách tohoto cvičení) jsem měl naprosto čistou hlavu - relax. Pocit těžko k něčemu přirovnat pro toho, kdo nikdy nezkoušel, ale napadá mě třeba jako když právě odpočívám na lehátku po půl hodině saunování - pohoda, relax, klid, energie.

Nepoužívám Wimovu mobilní aplikaci, takže podrobné statistiky nemám. Obvykle jedu alespoň 2 kola. Jedno mi přijde málo, ale dvě už mi přináší ten správný pocit. Jednou až dvakrát týdně nebo když se fakt necítím dobře zařadím delší dechové cvičení 5 kol (trvají obvykle něco přes dvacet minut). Tato delší cvičení jsou pro mě o level kouzelněší - 4. a 5. kolo dává cvičení nový rozměr - člověk se dostává hlouběji a hlouběji do stavu "tady a teď", do hlubšího uvolnění, intenzivnějšího vnímání svého těla, někdy se blížící ke stavu snění. U 4. kola mívám nejdelší zadržení dechu. Nejdelší výdrž bez vzduchu jsem zatím měl 2:40. Průměrně teď mám něco pod 2 minuty - záleží kolik kol jedu. Dnes jsem zrovna jel 5 kol a časy byly následující:
1. kolo: 1:41
2. kolo: 1:55
3. kolo: 2:10
4. kolo: 2:16
5. kolo: 2:05

Wimovy cviky necvičím. Ani nekombinuju dechová cvičení s kliky se zadrženým dechem, jak někde uvádí. Většinou provádím dechová cvičení samostatně, případně před tréninkem s kettlebell - dobré na získání energie, když po celém dni chybí... Někdy však po ledové sprše cvičím takové to: "přetáčení do stran za rukou v rozkročeném postoji s mírně pokrčenýma nohama spojené s dýháním" - nevím jak se ten cvik jmenuje :-/

Otužování většinou denně - obvykle ráno se jen krátce opláchnu ledovou vodou do půl těla - obličej, krk, ramena, paže... Večer nebo po tréninku potom přichází ledová sprcha. Čas nestopuju stopkama, ale počítám si hluboké nádechy pod sprchou. Někdy jen 10 hlubokých nádechů a výdechů, někdy 40, někdy 60. Podle toho jak to cítím. Prostě někdy přidám, někdy uberu. Jednou za týden si dám studenou koupel. Celou zimu i v -15 chodím jen v triku s krátkým rukávem + zimní bundě, někdy jen v mikině, občas jen v tričku, když jdu kousek. Když mám potom možnost, tak se už pouštím do větších otužovacích výzev. V zimě to pro mě bylo několik koupelí po krk v zamrzlém dřevěném sudu a nebo 2 hodinový horský výšlap v -5 °C do pů těla - bez trička.

Přenos Wim Hof Method vidím obrovský.
1) Oproti loňskému podzimu a zimě s antibiotiky a 2x zánětem dutin, letos stejné období bez zdravotních problémů. Jedno mini nachlazení trvalo 3 dny a skoro jsem o něm nevěděl. Toť vše.
2) Přestala se ozývat starší zranění, bolavé zápěstí - studie prý ukazují, že WHM snižuje zánět v těle a tohle by odpovídalo...
3) Nálada, dobrý pocit! Obecně se po WHM dýchání cítím skvěle fyzicky i psychicky. K tomu jsem si začal užívat chlad, a tak podzim a zima pro mě nebyla tak ponurá, únavující a přinášenící špatnou náladu jako dřív.
4) Myslím, že se mi zvětšila kapacita plic a lépe umím využívat dech.
5) Vliv na silové výkony... Mám pocit, že mám menší výkyvy mezi dny, kdy se cítím extra silný a kdy se cítím totálně slabý. Vliv je minimálně nepřímý - můžu trénovat bez toho, že by mě tak často vyřadila únava nebo slabost.
6) Lepší termoregulace, vydržím nejen dýl v chladu, ale i dýl v sauně než jsem vydržel dřív.
7) Díky WHM dýchání se umím lépe soustředit, vypnout myšlenky.

Omlouvám se za délku příspěvku, ale kratší to nešlo :-D
S&S - 100 swingů + 10 get-upů obden všechno změní!
Moje SAS cesta = Start(0,12,16kg)...Stronger(24kg)...Simple(32kg)...SimplePlus(36kg)...Solid(40kg)
Rite Of Passage (ROP) s 24 kg, MP (1RM) 32 kg (pravá ruka)
Snatch test 100/5 min 16 kg, 24 kg
--
Zbyněk Petr http://www.kb5.cz/forum/viewtopic.php?f=7&t=18

zbynek

Příspěvekod zbynek » pon 20. úno 2017 23:47:17

Jinak - už dřív jsem se zajímal teoreticky o různé léčebné účinky studené vody apod. a WHM v podstatě i potvrzuje a možná i v něčem navazuje někdejšího průkopníka Vincence Priznitze... Koho by zajímalo, jak otužování praktikoval v léčbě Priznitz, narazil jsem na zajímavou bakalářsou práci se spoustou informací o něm, jeho životě i metodách... https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download ... 6/?lang=cs
Moje SAS cesta = Start(0,12,16kg)...Stronger(24kg)...Simple(32kg)...SimplePlus(36kg)...Solid(40kg)
--

Konci

Příspěvekod Konci » ned 12. bře 2017 16:20:49

Ahoj, Wim Hofovu metodu jsem začal týden zpět, kdy každé ráno užívám jeho basic cviky.

Dychání 4 kola 30-40 nádechů a výdechů dle pocitu a pak zadržení dechu. První kolo má kolem 1:40 minut, další jsou delší, až kolem těch 3 minut. Stavy jsou uvolnění, brnění končetin a duševní pohoda. Většinou mě to docela nabudí do nového dne. Po dechovém cvičení zkouším '' svíčku'' (pozice hlavou dolů) pár minut, do té doby dokud je to příjemné. Následuje kb5 reset a poté ledová sprcha. Ze začátku trochu šok ale po pár dnech jsem se začal na tuto sprchu těšit. Lepší než kafe, energeťák nebo cokoliv. Nakopnut na cokoliv a s dobrou náladou. Budu se snažit v tomhle pokračovat a snad zhodnotím benefity těchto metod víc.

Mám jen pár otázek pro znalé...Je metoda dýchání s řízenou hyperventilací zdravá pro mozek? Snažil jsem se vygooglit více info a jsou články, kde to kritizují z důvodu zabíjení mozkových buněk apod. Nerad bych si ranní rutinou nějak škodil, i když mi zatím dělá dobře.

Je správně toto dýchání praktikovat každý den nebo jen párkrát do týdne? Škoda že videa s kurzem jsou tak drahá.

Má někdo ještě nějaký tip na link s více info nebo ví, jak se dostat k dalším informacím ohledně těchto metod. Díky za jakoukoliv odpověď.

Zdar a sílu :)

zbynek

Příspěvekod zbynek » ned 12. bře 2017 23:14:01

Osobně různá dechová cvičení prováním téměř denně, ale Wim Hof jen několikrát týdně / dle potřeby. Vliv na mozek - pokud nejdeš za hranu, nebál bych se... Nicméně, bral bych WHM dýchání jako trénink - s kettlebell taky necvičím 2 hodiny denně...

Co se týká materiálů, těch je na netu celkem dost (v angličtině). Pokud jde např. o pro mě přínosné podcasty, kde se Wim celkem podělil o své myšlenky, tak mám několikrát shlédnuté a doporučuju:

- demonstrace samotného WHM dýchání

rozhovory:

--

zbynek

Příspěvekod zbynek » úte 04. črc 2017 23:20:07

Tohle vlákno sice moc nežije, škoda :-/ Jen doplním, že existují stránky wimhof.cz, kde je metoda popsaná v češtině a najdete tam různá videa s Wimem / o Wimovi a to i s českými titulky.

Jinak má dnešní nová zkušenost - byl jsem před kettlebell tréninkem unavený a cítil jsem, že 4 kola WHM dýchání je to, co potřebuju. Uvolněně jsem ve 4. kole vydržel 2:27 bez vzduchu. Ve 4. kole jsem se přiblížil "snění" a po finálním nádechu a zadržení jsem ještě jen tak relaxoval / meditoval, na nic nemyslel. Říkal jsem si tak minutku, dvě než vstanu. Když jsem otevřel oči, všimnul jsem si, že jsem omylem nechal zapnuté stopky... Jaké bylo překvapení, že závěrečný relax netrval minutu, ale 12 minut... ;-) Po 4. kolech zakončených tímto "bdělým šlofíkem" jsem se cítil jakobych se regulérně hodinu prospal - čerstvý, odpočatý, ale nabitý energií...

Někdo nějaké tipy a zkušenosti s WHM?
--

durin

Příspěvekod durin » pát 07. črc 2017 9:03:00

Někdo nějaké tipy a zkušenosti s WHM?[/quote]

ja ti odporucam absolvovat workshop , pretoze to nie je len dychanie a vydychovanie ale aj tlakovanie a s tym spojena technika na tvorbu hnedeho tuku. Ja som to absolvoval s Martinom Thamom (slovensky certif. instruktor) a mozem ti povedat, ze treba ozaj skusit v skupine , dava to iny rozmer a skusenosti, dozvies sa zaujimave veci a hlavne sa mozes pytat , lebo otazok je urcite vela. Ja dycham kazde rano , v zime som nebol chory, chodil som na lahko obleceny aj ked bolo -10 -15 stupnov. Skusal som chodit bez rukavic a v "light" topankach aby som si skusil v zime natlacit teplo do prstov na rukach a nohach. Chce to uz sice troska viac koncentracie ale podarilo sa. Na stopky sa nepozeram, pretoze sa sustredis na to kolko vydrzis a posobi to dost rusivo, ze este musim a musim , este 15 sekund... chapes ? Ale niekomu to nevadi , kazdy sme iny. Ja co som naposledy si meral vydrz tak to bolo cca 3:00 min (bez vzduchu ). Ale Wim vravi, ze uz po 1:30 nastavaju tie spravne procesy, takze nemusis ist na doraz nema to vyznam. Takze prinos pre moje zdravie vidim urcite. A tesim sa , pretoze vcera som si splnil podmienky S&S 32kg. dakujem Pavlovi Mackovi a dufam, ze sa nam podari zase stretnut niekedy koncom leta:). Pri dychani jasne "odletim" aj ja niekedy a po natlakovani a uvolneni sa uvolnuje DMT molekula , tak to nevies kde si ani ci si nadychnuty alebo vydychnuty zaujimavy stav:). Ale musim povedat, ze ozaj zalezi aj na stave v akom clovek sa nachadza, ak som nie v pohode , tak citim, ze moja vydrz vyrazne klesa a nie je to urcite na minuty ale asi vyrazne menej, ale je to vraj v poriadku meni sa to na stave a nalade cloveka. Predychas, uvolnis sa a pohoda. Urcite mozem potvrdit, ze metoda ma benefit aj pre telo a dusu. Vedel som , ze pri dychani sa uvolnuju emocie, ale na workshope som to ozaj u niektorych zazil a vyrazne sa im ulavilo ( aspon vraveli ).

Takze dychajme na plne "gule"

cohen

Příspěvekod cohen » čtv 13. črc 2017 12:20:30

Tiez som zacal s WHM, svagor bol na kurze, tak som si povedal, ze v ramci moralnej podpory do toho pojdem tiez. Celu metodu vnimam mierne skepticky, rovnako ako vsetky dychacske "zalezitosti", ale tych 15 minut denne nejako zvladnem. Prve kola po vydychu mam zatial 1:20, potom to ide hore az do 1:40. Nic moc, ale ani som nic moc necakal.

Viaceri uvadzaju, ze WHM malo zdravotny ucinok v podobe mensej chorlavosti. Kedze pravdepodobne zacali naraz aj dychat aj sa sprchovat studenou vodou, nevedia rozlisit, ci ten efekt prisiel vdaka dychaniu, alebo vdaka otuzovaniu. Kedze otuzujem uz 4 roky pravidelne, a efekt to malo velmi pozitivny, mam viac ako dobre predpoklady zistit, do akej miery je prinosom samotne dychanie, ked sa prida k rutinnemu otuzovaniu.

Pojdem systemom rozdychanie (cca 30x) - vydych, zotrvanie bez kysliku (1:20<) - nadych so zadrzanim a tlakovanim (0:30<) - vydych, kratke uvolnenie. A opakovat podla potreby.

Justys ma skusenost, ze podla WHM vedela urcit mieru zregenerovania organizmu a nasledne tomu prisposobit trening, budem sa snazit dosiahnut nieco podobne.
Kym mam slaninu a plzen, nepotrebujem antidepresiva. :D

zbynek

Příspěvekod zbynek » pát 14. črc 2017 0:03:40

Sám jsem taky přidal WHM dýchání až po 3/4 roce pravidelného denního otužování, takže rozdíl v přínosu chladu oproti dýchání jsem měl možnost sledovat. Otužování samozřejmě mělo i u mě velice pozitivní efekt. Jak na zdraví, tak na skvělou náladu do nového dne / dobré usnutí, snášení chladu apod...

Přesto jsem po začátku WHM dýchání objevil jeho rozšiřující benefity - nejen na zdraví ve smyslu "nenachlazení". Uvidíš sám po delším experimentování. Jsou to efekty které se dostaví okamžitě při/po cvičení, jako např.:
- odstranění únavy (po málo spánku, náročném dni apod). Ve dny, kdy provádím WHM dechové cvičení nepotřebuju obvykle tolik spát.
- uvolnění nosu v případě, že jsou náznaky ucpání
- snižení bolesti
- zlepšení nálady, nabuzení
- stav uvolnění a meditace, (před WHM dýcháním jsem zřítkakdy dokázal "vypnout" a jinak navodit takto hluboký stav), s WHM dýcháním to jde v řádu minut.
- urychlení střízlivění / výrazné zmírnění kocoviny ;-)

To je jen pár okamžitých efektů, kvůli kterým dýchám já. Některé efekty má i studená voda, ovšem WHM dýchání ty účinky znásobí. Taky ne vždy můžeš v případě potřeby do sprchy ;-) Taky ledové sprchy je lépe vynechat ve chvíli, kdy na tebe něco výrazně leze - další stres jen oslabí tělo. Kdežto dechové cvičení pomůže tělo/imunitu nabudit, aniž by ho "dorazilo".

Konkrétní dlouhodobý efekt u mě - nemohl jsem se několik let (!) zbavit bolesti zápěstí a cca půr roku bolesti ramene. Ani otužování na tyto problémy nemělo zásadní efekt. Pár týdnů to bolelo míň a pak pár týdnů zase víc. Byly dny, kdy jsem se o zápěstí nemohl opřít a např. get-up byl hodně nepříjemný... Na rentgenu žádný problém, takže asi najaký chronický zánět po dřívějším zranění. Cca měsíc/dva po praktikování WHM dýchání: rameno přestalo bolet a bolest zápěstí se výrazně zmírňovala. Dnes, po 10 měsících s WHM dýcháním bolest v zápěstí necítím už vůbec a tím pádem se zvyšuje jeho hybnost.

Super, že ses rozhodl dát tomu šanci... Vidím jen trochu problém v tom, že jsi už dopředu skeptický a tím pádem máš nějaké (ne)očekávání a to ti nedovolí se u dechového cvičení uvolnit, neřešit, nechat se unášet. A to je IMHO právě klíčové pro výsledný efekt. ;-) Kromě chladu a dýchání, je totiž 3. složkou WHM i mindset.

Sám otužování provádím denně ("preventivně") a WHM dech. cvičení v případě potřeby ("při potížích") - třeba 2x týdně. Jako test aktuálního fyzického stavu je to taky použitelné, jak píše Justys.

Good luck! ;-)
--

PM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PM » pát 14. črc 2017 13:01:53

Sledujte kalendář na KB5 - v srpnu budeme pořádat v Praze seminář WHM pod vedením oficiálně certifikovaného instruktora WHM.
Pavel Macek

StrongFirst Senior SFG | šéfinstruktor KB5

Zpět na