Škola síly: Lezení pro sílu a kondici

Časová investice: 10 minut denně.

Potřebné vybavení: pár metrů prostoru – například pokoj, chodba, trávník, hřiště.

Přínos: Pružnost, pohyblivost, ztráta tělesného tuku, pevné břišní svaly, síla celého těla! A navíc se budete i lépe soustředit a budete chytřejší.

Ptáte se, co je to za „zázračný“ cvik program? Nic nového pod sluncem – všichni jej znáte, a všichni jste jej jako malá batolata „cvičili“. V jednoduchosti je totiž síla, a to doslova – podívejme se tedy na jeden z top cviků „původní síly“ (Original Strength), lezení.

V Číně byly různé formy lezení součástí jak (p)rehabilitačních a korektivních taoistických cvičení, tak důležitým silovým a kondičním cvikem šaolinských bojových umění. Tělo je jeden celek, a lezení je jedním z nejlepších cviků, jak jednotlivé části těla funkčně propojit. Lezení po čtyřech koordinuje oči, hlavu, držení trupu a pohyb horních i dolních končetin.

Tělo je velké X, a je designováno na lokomoční, reciproční pohyb horních a dolních končetin: levá ruka dopředu a pravá noha, pravá ruka dopředu a levá noha, jednoduše řečeno – opačná ruka a opačná noha v lezení po čtyřech, chůzi i běhu. V lezení však díky zátěži jak na nohy, tak ruce, pomáhá každý krok na čtyřech ono X („jádro“/core) „utahovat“ a zpevňovat – pracuje celé tělo.

Pozor, to však ještě není všechno – reciproční pohyb končetin díky přívalu informací jak rovnovážnému, tak polohocitovému systému, aktivuje obě hemisféry, a efektivně tak levou a pravou mozkovou hemisféru propojuje. Moderní výzkum ukazuje, že děti, které začaly – např. za asistence rodičů či různých pomůcek – příliš brzy chodit, a přeskočili tak vývojovou fázi lezení, mají později problémy s pozorností, učením atd. Věřte tomu nebo ne, ale díky lezení budete chytřejší – různé formy lezení se dnes hojně používají nejen v rehabilitaci, ale i léčbě ADHD/ADD a autismu.

Věnujte následujícímu programu 30 dní v kuse, získejte zpět zdraví, pružnost, pohyblivost a sílu, a neohlížejte se zpět.

Škola síly na Xman.cz: lezení je nejjednodušší cesta k síle a kondici

 Cvičební program:

– Lezte každý den, 10 minut, dopředu a dozadu.

– Nepřecházejte na těžší variantu, dokud nebudete schopni lézt předcházející progresi tam a zpět 10 minut nonstop. I když se vám úvodní varianty budou zdát jendoduché, nepřeskočte je!

– Začněte s nejjednodušší variantou, tj. bejby krůčky – kolena na zemi, tj. 6 bodů opory (nárty, kolena, dlaně). Pokud už nemůžete, zastavte se, a dejte si buď kývání hlavou, anebo pohupování z Resetů, a pokračujte.

– Jakmile budete schopni lézt 10 minut nonstop, začněte pracovat na těžší variantě – krátké krůčky ze zvedlými koleny (4 body opory). Pokud už nemůžete, položte si kolena na zem a přejděte na jednodušší variantu.

– Jakmile budete schopni lézt 10 minut nonstop se zvedlými koleny (krátké krůčky), přejděte na těžší variantu – delší kroky ze zvedlými koleny, tzv. leopardí lezení. Pokud už nemůžete, přejděte na kratší krůčky, anebo si položte si kolena na zem.

– Jakmile budete schopni lézt 10 minut nonstop se zvedlými koleny (dlouhé krůčky), přejděte na poslední prezentovanou variantu – delší kroky ze zvedlými koleny zvenku, tzv. Spider-Man lezení. Pokud už nemůžete, přejděte na kratší krůčky, anebo si položte si kolena na zem.

– Pokud budete schopni lézt 10 minut alá Spider-Man, klobouk dolů – budete perfektně připraveni v zásadě na všechno, co jsme si pro vás ve Škole síly připravily

– Doražte na seminář Zdraví, pružnost, síla, kondice, pohyb: OS Reset.

 

Chceš-li být nejlepší, musíš trénovat pod vedením těch nejlepších. Kontaktuj nejbližší KB5 Gym!

Chystané akce a semináře!

Date/Time Event
27. ledna 2018
10:00 -15:00
Mobilita a flexibilita pro začátečníky: Super Joints
KB5 Gym Praha, Praha 3 - Vinohrady

3. února 2018
10:00 -15:00
Cvičení s kettlebell pro začátečníky: S&S
KB5 Gym Brno, Brno

17. února 2018
10:00 -15:00
Kallos Sthenos: Kettlebell zo zeme nahor
KB5 Gym Bratislava, Bratislava

17. února 2018
10:00 -15:00
Zdraví, pružnost, síla, kondice, pohyb: OS Reset
KB5 Gym Praha, Praha 3 - Vinohrady

18. února 2018
10:00 -15:00
KB5 Qi: Dychové cvičenia pre zdravie, silu, kondíciu a osobný rozvoj
KB5 Gym Nitra, Nitra

24. února 2018
10:00 -15:00
Mobilita a flexibilita pro začátečníky: Super Joints
KB5 Gym Brno, Brno

25. února 2018
10:00 -15:00
Zdravie, pružnosť, sila, kondícia, pohyb: OS Reset
KB5 Gym Nitra, Nitra

3. března 2018
10:00 -15:00
Cvičení s velkou činkou pro pokročilé: PTTP Professional
KB5 Gym Praha, Praha 3 - Vinohrady

22. dubna 2018
10:00 -15:00
Mobilita a flexibilita pre začiatočníkov: Super Joints
KB5 Gym Nitra, Nitra

13. května 2018
10:00 -15:00
Posilňovanie brucha: Hardstyle Abs
KB5 Gym Nitra, Nitra

celkem

KB5 Intro Kit ke stažení ZDARMA!

Stáhni si sérii pěti cvičebních manuálů a videí!

  • Rozcvička: 5 přípravných cviků
  • Základní cviky posilování s vlastní vahou
  • Cvičební plán na 3 měsíce
  • Příprava na kettlebell TGU
  • Příprava na kettlebell swing